PIMS: coraz więcej dzieci chorych na zespół pocovidowy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

PIMS: coraz więcej dzieci chorych na zespół pocovidowy

PIMS: coraz więcej dzieci chorych na zespół pocovidowy

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

PIMS to pocovidowy zespół dotykający dzieci. Lekarze polscy i amerykańscy alarmują, że coraz więcej dzieci dotyka to groźne powikłanie koronawirusa.

Amerykańscy lekarze bija na alarm. Zespół pocovidowy u dzieci to ciężka choroba, która coraz częściej jest odnotowywana. Po pierwszej fali pandemii, do szpitala na intensywną terapię trafiła około połowa dzieci, u których stwierdzono PIMS, teraz odsetek ten wynosi już nawet 80-90% - czytamy na zdrowie.radiozet.pl  

PIMS: objawy zespołu pocovidowego u dzieci

Zespól pocovidowy u dzieci to wieloukładowy zespół zapalny związany z infekcją wywołaną koronawirusem, najczęściej przebytą bezobjawowo. Medyczna nazwa choroby to: PIMS-TS (PediatricInflanmatoryMultisystem Syndrom - TemporallyAssociated with Sars-CoV-2). Nie jest chorobą występującą często - wykryto ją, w związku z większością objawów charakterystycznych dla choroby Kawasakiego. Równolegle, w literaturze medycznej obowiązuje nazwa MIS-C (MultisystemInflammatorySyndrome in Children) i analogicznie u dorosłych MIS-A (ultisystemInflammatorySyndrome in Adults).

Objawy charakterystyczne dla PIMS to: 

  • Wysoka gorączka,

  • Silne osłabienie,

  • Ból brzucha,

  • Wymioty,

  • Biegunka,

  • Wysypka,

  • Malinowy język,

  • Zapalenie spojówek.

Jeśli zauważysz u dziecka kilka z tych objawów, koniecznie skontaktuj się z pediatrą. Eksperci ostrzegają, że PIMS u dzieci jest znacznie bardziej groźną chorobą, w porównaniu z COVID-19, którą mali pacjenci w większości przechodzą bezobjawowo. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań kardiologicznych, m.in. do niewydolności serca. 

>>> Czytaj też:Szukasz naturalnych kosmetyków dla mamy i dziecka? Weź udział w TESTOWANIU marki Weleda!

Średnia wieku dzieci w USA chorujących na MIS-C to 9 lat. W Polsce dzieci, które wymagały intensywnej opieki medycznej w wyniku zespołu pocovidowego są w wieku od 7-10 lat - mówił dr. Ernest Kuchar dla TVN.24. 

Oprócz rosnącej liczby przypadków zespołu pocovidowego u dzieci, zaostrza się przebieg choroby. Niestety badania trwają i lekarze nie potrafią jeszcze stwierdzić skąd wzrost chorych dzieci oraz zaostrzenie przebiegu infekcji

>>> Czytaj też: Zez u noworodka: przyczyny zezowania i kiedy jest konieczne leczenie zeza u dzieci