Bywa jednak, że obrzęki są objawem gestozy (czyli zatrucia ciążowego). Jest ona bardzo niebezpieczna zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Nieleczona gestoza może prowadzić do rzucawki, czyli drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie łożyska.
Powinnaś bacznie obserwować swoje ciało i objawy, jakie towarzyszą obrzękom. Niezwłoczna wizyta u lekarza jest wskazana, jeśli:
obrzęki są rozległe, nie ustępują nawet po dłuższym odpoczynku,
obrzęki występują przed 36 t.c.,
obrzęki występują nie tylko na dłoniach i nogach, ale też na twarzy i reszcie ciała,
obrzękom towarzyszą inne objawy np. podwyższone ciśnienie.
Ciężarnym mogą też towarzyszyć obrzęki ukryte, których nie widać gołym okiem, a świadczy o nich np. zbyt gwałtowne przybieranie na wadze. Możesz sprawdzić, czy masz ten problem uciskając palcem kość piszczelową w połowie podudzia. Jeśli pozostanie dołek, to znaczy, że możesz mieć ukryte obrzęki.
Jak pozbyć się obrzęków w ciąży? RADY POŁOŻNEJ |
Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, aby ustalić przyczynę powstawania i nieustępowania obrzęków. Konieczne będzie m.in. zmierzenie ciśnienia, zbadanie moczu i morfologia krwi. Po wykonaniu badań, lekarz wdroży odpowiednie postępowanie. Czasem konieczne jest leżenie w łóżku, a nawet pobyt w szpitalu, a tam kroplówki.
Aleksandra Greszczeszyn