Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Ola A. Redakcja 2022-10-18 15:15:51
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Timothy Meinberg on Unsplash
Obrzęk piersi najczęściej się bierze z nieprawidłowego opróżniania piersi z mleka, co może być efektem wielu czynników. Najczęściej wynika to z problemów ze ssaniem u dziecka i nieprawidłowym przystawianiem go do piersi. Problemy ze ssaniem u maluszka mogą być związane z takimi czynnikami jak:
Nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi to najczęściej efekt braku możliwości obserwowania innych kobiet karmiących piersią w swoim otoczeniu lub brak profesjonalnej pomocy laktacyjnej po porodzie.
Przede wszystkim, gdy pojawiają się problemy z obrzękami, należy przyjrzeć się:
Równocześnie z leczeniem objawów obrzęku piersi u kobiety należy wyeliminować przyczyny ich powstawania. W przeciwnym wypadku problem będzie się powtarzał. Jeżeli zostało stwierdzone u dziecka przerośnięte wędzidełko, należy je podciąć u specjalisty, który się tym zajmuje. Wszelkiego rodzaju smoczki, butelki należy wówczas odstawić. One niestety tylko w jeszcze większym stopniu zaburzają prawidłowe ssanie. Warto również skonsultować się ze specjalistą laktacyjnym, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat prawidłowego karmienia piersią.
Przede wszystkim piersi należy opróżniać z mleka. Jeżeli dziecko nie ssie prawidłowo, należy usunąć przyczynę nieprawidłowego ssania. Jeżeli wiadomo od razu, że praca z dzieckiem potrwa, pomocne może się okazać dla kobiety ręczne odciąganie pokarmu (najlepiej poradzić się w tym zakresie doradcy laktacyjnego). Odciąganie pokarmu ręcznym sposobem jest zdecydowanie bardziej wydajne niż laktatorem, zwłaszcza w przypadku obrzęków.
Jeśli dziecko potrafi się przyssać do piersi, ale obecnie miewa z tym problemy, można zastosować masaż w obrębie otoczki. Wykonuje się go w ten sposób, że trzy palce (wskazujący, środkowy i serdeczny) od lewej ręku układa się na otoczce blisko brodawki po jej lewej stronie. Następnie trzy palce (wskazujący, środkowy i serdeczny) od prawej dłoni układa się analogicznie przy brodawce po prawej stronie. Teraz delikatnie uciska się palcami tak jakby w głąb piersi. Następnie powtarza się taki masaż, ale układa się palce z dołu i z góry brodawki. Tego typu masaż spowoduje, że obrzmienie z przedniej części piersi zejdzie nieco głębiej i dziecku będzie prościej zassać brodawkę i dzięki temu opróżnić pierś.
Pamiętaj! Każda pierś powinna być opróżniana minimum co 2 godziny w przypadku występowania obrzęków/zatkanych kanalików.
Przy obrzękach możesz się również wspomóc używając ibuprofen (w dawkowaniu według ulotki).
Pomocne mogą się także okazać okłady z zimnych i stłuczonych liści kapusty. Ten sposób przekazywany z pokolenia na pokolenie naprawdę działa, ponieważ właśnie w kapuście znajdują się związki przeciwzapalne.
Kurację w trakcie obrzęków piersi można wspomóc również suplementem diety Milanella Biom oraz Milanella Complex.
Milanella Biom to wyselekcjonowane składniki aktywne uzupełniające mikrobiotę kanalików mlecznych. Suplement zawiera probiotyk (laktobacillus salivarius SGL03) oraz prebiotyk (inulinę). Spożywanie bakterii Laktobacillus salivaris przez kobiety karmiące piersią w stanie fizjologicznym, jak i przy problemach z obrzękami jest rekomendowane przez Akademię Medycyny Karmienia Piersią (ABM).
Z kolei Milanella Complex zawiera w swoim składzie lecytynę rzepakową i bromelainę, czyli składniki ułatwiające wypływ mleka. Doustne przyjmowanie lecytyny jest zalecane w schemacie postępowania w przypadku zatrzymywania się pokarmu w przewodach mlecznych przez Akademię Medycyny Karmienia Piersią (ABM) oraz rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Położnych.
Pamiętaj także, że obrzęk/zatkane kanaliki to automatyczna informacja do mózgu, że nie potrzebujesz wytwarzać takiej ilości mleka. Zapewne już słyszałaś, że produkcja mleka działa na zasadzie popytu i podaży. Dziecko ssie - potrzebuje mleka - mleko jest produkowane. Dziecko nie ssie (nie wysysa mleka z piersi), więc to oznacza, że mleko nie jest potrzebne. W związku z tym mózg uruchamia mechanizm ograniczenia laktacji i ilość produkowanego mleka może spadać… Tak, paradoksalnie nabrzmiałe piersi to nie jest efekt dużej produkcji a pierwszy sygnał, że produkcja zaczyna spadać. W związku z tym, działając na zmniejszenie obrzęku, musimy jednocześnie wspierać produkcję mleka.
Brzmi dziwnie, prawda? Ale tak to właśnie jest! Najlepszym sposobem jest spowodowanie, aby dziecko zaczęło prawidłowo ssać pierś. Niestety, nie zawsze udaje się to w krótkim czasie. Dlatego bywa, że trzeba wspomóc laktację farmakologicznie.
Nie zapominaj również o specjalistkach, które zajmują się karmieniem piersią. Takimi specjalistkami są właśnie doradczynie laktacyjne. W razie wystąpienia pierwszych objawów obrzęków, zatkanych kanalików, skontaktuj się z doradczynią laktacyjną w swojej okolicy. To właśnie ta specjalistka wytłumaczy Ci schemat postępowania najdokładniej, jak się da oraz pomoże Ci opanować sytuację. A jeżeli będziesz potrzebowała w związku z tym farmakologicznego leczenia (czasami niezbędne jest podanie antybiotyku) to doradca laktacyjny skieruje Cię do lekarza.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.