Artykuł promocyjny Opublikowany przez: ULA 2013-11-21 12:21:45
Chęć założenia rodziny i posiadania potomstwa towarzyszy nam od samego początku powstania człowieka. Instynkt macierzyński jest niezwykle silny i bierze się z procesów fizjologicznych zachodzących w ciele kobiety. Wiąże się on z naturalnymi zmianami w jej organizmie. Każda z nas prędzej czy później zaczyna myśleć o dziecku, a ciąża i poród są według naukowców najsilniejszymi emocjami w życiu.
Czas oczekiwania na dziecko oraz jego przyjście na świat już od wieków były ogromnym wydarzeniem, w którym kobiecie niemal przez cały czas towarzyszyły akuszerki lub położne. Jednak specyfika tego zawodu na przestrzeni wieków ulegała wielu zmianom. Współczesne położne są doskonale wykształconymi specjalistkami!
Jeszcze niedawno położna środowiskowa kojarzona była głównie z przymusową wizytą w domu nowonarodzonego dziecka. Matki postrzegały to spotkanie bardziej jako rodzaj swoistej inspekcji niż poradnictwo. Obecnie położne szkolone są zarówno z wiedzy medycznej, jak również z empatycznego podejścia do pacjentki. Wiele ośrodków edukacyjnych w swoich programach posiada m.in. warsztaty o tematyce stanów emocjonalnych towarzyszących kobietom po porodzie.
Teraz położna na wizycie patronażowej poświęca czas nie tylko noworodkowi, ale także jego matce. Przede wszystkim omawia z nią jej stan psychiczny i fizyczny. Pomaga również pokonać ewentualne problemy laktacyjne czy zmiany zachodzące w organizmie kobiety w połogu. Do tego doradzi jak szybko powrócić do figury, a także omówi dietę podczas karmienia piersią. Jest to niezwykle istotna rola, ponieważ w czasach, gdy większość z nas mieszka z dala od rodzinnego domu położna często jest jedyną osobą, która jest w stanie profesjonalnie wyjaśnić wątpliwości dotyczące pielęgnacji noworodka.
Na wsparcie i opiekę położnej mogą również liczyć pacjentki po operacjach ginekologicznych. Oceni ona ranę pooperacyjną oraz proces gojenia. Wyjaśni podstawy rehabilitacji pooperacyjnej. Opowie o dalszym postępowaniu i rekonwalescencji. Stały kontakt z położną środowiskową daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego każdej kobiecie niezależnie od etapu jej życia.
Nowe ustalenia zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącym opieki nad kobietą ciężarną, położnicą oraz pacjentką po operacjach ginekologicznych refundowanych przez NFZ pozwalają między innymi na prowadzenie ciąży przez położne. W Polsce jest to jeszcze niestety rzadkością ze względu na zbyt mały dostęp do informacji na temat kompetencji zawodowych położnych. Jednak pacjentki, które zdecydowały o prowadzeniu ich ciąży przez lekarza ginekologa w każdej chwili mogą skorzystać z prowadzonej przez położne edukacji przedporodowej. Spotkania w jej ramach oparte są na indywidualnych sugestiach przyszłych mam.
Wiedza medyczna współczesnych położnych środowiskowych jest naprawdę imponująca i pozwala na rozwianie wszystkich wątpliwości związanych z ciążą, porodem i połogiem. Opracowanie wspólnie z nimi indywidualnego planu porodu pozwala ciężarnym na profesjonalne przygotowanie siebie i osoby towarzyszącej do porodu. Edukacja przedporodowa może odbywać się w domu przyszłej mamy i taty, gdzie położna wraz z nimi ma możliwość „przejrzenia” chociażby torby przygotowanej do szpitala lub kącika dla dziecka. Niejednokrotnie są to sytuacje pełne pozytywnego humoru.
W świadomości naszego społeczeństwa rola położnej ogranicza się tylko i wyłącznie do sali porodowej, ale w rzeczywistości może sięgać ona znacznie dalej. Warto jak najwcześniej dowiedzieć jak nazywa się położna w naszej przychodni oraz pamiętać, że z jej usług możemy skorzystać w ramach NFZ. Wypełniając deklarację wyboru warto poprosić o spotkanie z położną choćby w celu zapoznania.
I to co jest najważniejsze: nie musisz rezygnować ze swojego lekarza rodzinnego czy też swojej przychodni, jeżeli chcesz wybrać położną z innej placówki! Deklarację wyboru położnej możesz złożyć np. w placówce, gdzie przyjmuje Twój lekarz ginekolog (również jeżeli korzystasz tylko z usług prywatnych).
W ten sposób zapewnisz sobie kompleksową opiekę lekarza i położnej. Mam nadzieję, że ten artykuł, choć w przybliżeniu pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat znaczącej roli położnej w naszym życiu. Starałam się przedstawić tutaj Państwu jej wszechstronną i nieocenioną rolę również poza szpitalem.
Małgorzata Pastuszka
Położna Środowiskowo- Rodzinna
Sonia 2014.01.16 09:57
Fajnie mieć taką opiekę, szczególnie przy pierwszym dziecku, gdzie człowiek jeszcze nie wie dokładnie co i jak...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.