Niedrożność jajowodów: objawy i leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Niedrożność jajowodów: objawy i leczenie

Niedrożność jajowodów: objawy i leczenie

Autor zdjęcia/źródło: fot.: Unsplash

Jedną z często diagnozowanych przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów. Szacuje się, że nawet co czwarta kobieta starająca się o dziecko może mieć problem z drożnością jajowodów. Nawet jeden niedrożny jajowód może powodować problemy z zajściem w ciążę. Dlatego rozpoczynając diagnostykę w kierunku leczenia niepłodności warto sprawdzić drożność jajowodów, czyli wykonać badanie HSG.

Czym są jajowody i jaką rolę spełniają

Jajowody można porównać do wężyków, które mają około 10 centymetrów długości i jeden centymetr szerokości. Tymi wężykami komórki jajowe uwolnione z jajnika wędrują do macicy. W jajowodach odbywa się też zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik. Jajowody są zatem drogą, którą zapłodniona komórka pokonuje, aby dostać się do macicy i tam się zagnieździć. W przypadku niedrożności jajowodów ta droga jest zablokowana, co uniemożliwia komórkom jajowym dotarcie do macicy, a co za tym idzie – zajście w ciążę.

Najczęstsze przyczyny niedrożności jajowodów

–  stany zapalne powodujące powstawanie zrostów

– infekcje intymne i choroby przenoszone drogą płciową (m.in. chlamydia, rzeżączka)

– operacje i zabiegi w obrębie jamy brzusznej (np. wycięcie wyrostka robaczkowego)

­– poronienia

–  endometrioza

Na czym polega badanie i kiedy się je wykonuje

Badanie drożności jajowodów wykonuje się w pierwszej fazie cyklu – najczęściej pomiędzy 8 a 12 dniem cyklu, po całkowitym ustaniu krwawienia miesiączkowego.

Drożność jajowodów można wykonać na dwa sposoby:

  • HSG (histerosalpingografia) – metoda polega na podaniu kontrastu do macicy i jajowodów przy jednoczesnym wykonywaniu zdjęć rentgenowskich w poszczególnych etapach badania. Podczas, gdy kontrast przepływa przez narządy pacjentki, lekarz wykonujący badanie ocenia ich budowę i może wykryć niedrożność. W przypadku lekkiej niedrożności zdarza się, że podany kontrast „przepycha” przeszkody, tym samym udrażniając jajowody.   
  • Sono HSG –  mniej inwazyjna metoda badania. Zamiast zdjęć rentgenowskim w trakcie podawania kontrastu wykonuje się badanie usg . Lekarz w trakcie badania obserwuje kształt i wielkość jamy macicy oraz przepływ kontrastu przez jajowody.

Często – zarówno po badaniu HSG, jak i Sono HSG w przypadku lekkiej niedrożności zdarza się, że podany kontrast „przepycha” przeszkody, tym samym udrażniając jajowody. Podczas badania również lekarz może je udrożnić wtłaczając w jajowody strumień powietrza lub płynu. W przypadku dużych zrostów lub wystąpienia innych anomalii – chociażby wodniaków, pacjentka kwalifikowana jest do zabiegu chirurgicznego laparoskopii.

>>> Czytaj też: Redakcja poleca: nadeszło lato i wakacje!Sprawdź, co polecamy w czerwcu dla rodziny

>>> Czytaj też: Jakie podstawowe badania wykonać, kiedy nie mogę zajść w ciążę