Niebezpieczne słoneczne promienie
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Niebezpieczne promienie słoneczne@flikr.com/Nikki Tysoe
Dzięki słońcu w skórze powstaje ważna witamina D. Jednak opalać dziecka nie wolno, a opalenizna wcale nie oznacza zdrowia. Powinniśmy wiedzieć ile dziecko może przebywać na słońcu i jak bezpiecznie z niego korzystać?
Gdy po opalaniu skóry jej kolor robi się czerwony, świadczy to o poparzeniu słonecznym. Spowodowane to jest szkodliwym wpływem promieni UVB. Niszczą one skórę i powodują jej starzenie. Groźniejsze od nich są promienie UVA, które wnikają w głąb skóry i powodują jej uszkodzenia. Dziś już wiadomo, że zarówno UVA, jak i UVB są czynnikami rakotwórczymi.
Ile dziecko może przebywać na słońcu?
- Zwolennicy słońca uważają, że jest niezbędne, gdyż dzięki niemu w organizmie powstaje witamina D, potrzebna do przyswajania wapnia. Dziś dzieci dostają witaminę D w kropelkach, jest też w nią wzbogacana żywność. Aby w skórze wytworzyła się odpowiednia ilość witaminy D, wystarczy przebywać na słońcu bez żadnej ochrony przez 6–7 minut pomiędzy godziną 10 a 14 raz na pięć dni.
- Gdy wybierasz się z maluchem na nadmorską plażę, zabierz ze sobą chroniący przed wiatrem parawan. Zabierz też czapeczkę z daszkiem i krem z odpowiednim filtrem.
- Niemowląt do skończenia szóstego miesiąca nie trzeba smarować żadnym kremem z filtrem. Zamontuj przy wózku parasolkę przeciwsłoneczną, a sam wózek ustaw w półcieniu.
- Starsze dziecko powinno mieć na sobie koszulkę z rękawami, spodenki, kapelusz lub czapkę z daszkiem. Odkryte części ciała trzeba posmarować kremem z filtrem. Najlepiej to zrobić 15–30 minut przed wyjściem na dwór, by krem miał szansę się wchłonąć.
- Pamiętaj, żeby smarować dziecko kremem nie tylko w słoneczne dni, ale także w bardziej pochmurne. Promienie UV przenikają bowiem przez chmury. Ważne jest też, by nie przebywać z dziećmi na plaży między godziną 11 a 15.
- Piasek powoduje odbicie promieniowania UV i dziecko może doznać oparzenia słonecznego nawet wtedy, gdy cały dzień jest chronione pod parasolem. Pamiętaj też, by posmarować kremem z filtrem całą odsłoniętą skórę. Często zapominamy o karku i uszach. W tych miejscach często dochodzi do poparzeń słonecznych.
- Smarowanie trzeba powtarzać co dwie godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie, nawet jeśli na opakowaniu kremu napisano, że jest on wodoodporny. Warstwa kremu powinna być dość gruba.
- Jeśli zapomniałaś posmarować dziecko kremem, było ono zbyt długo na słońcu i wieczorem płacze z powodu bolącej i zaczerwienionej skóry, to nie wpadaj w panikę. Koniecznie daj maluszkowi dużo picia, najlepiej wody. Zaczerwienioną skórę posmaruj kremem łagodzącym oparzenia.
- Niektóre dzieci mają na skórze znamiona. Powinnaś starannie je oglądać. Jeśli zauważysz, że znamię zmienia kolor, rośnie, staje się nieregularne lub zaczyna krwawić, jak najszybciej pokaż je dermatologowi.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
gocha2323
2016.07.28 00:29
zawsze smaruję synka kremem sp50!
-
Stokrotka
2016.07.27 15:37
Nie, lepiej w cieniu drzew, zawsze takie rozproszone słońce mniej szkody zrobi