Kaszel to reakcja na podrażnienie lub uszkodzenie receptorów kaszlowych czyli zakończeń nerwowych umieszczonych w błonie śluzowej dróg oddechowych. Czyści on krtań, gardło, tchawicę i oskrzela ze znajdujących się w nich zanieczyszczeń. Najczęściej jednak receptory kaszlowe zostają podrażnione na skutek infekcji wirusowej i bakteryjnej.
Autor zdjęcia/źródło: Domowe sposoby na kaszel@pixabay.com
Jest on ważnym elementem obrony organizmu. Może trwać cały czas lub pojawiać się tylko o określonych porach dnia i nocy. Ze względu na rodzaj kaszlu wyróżniamy:
- kaszel suchy występujący tuż po dostaniu się do dróg oddechowych podrażniającej drobiny np. jedzenia lub w początkowym stadium zapalenia oskrzeli lub tchawicy
- kaszel mokry pojawiający się w końcowej fazie przeziębienia a także po zapaleniu płuc czy oskrzeli
- kaszel świszczący towarzyszący astmie i zapaleniu krtani
- kaszel szczekający pojawiający się przy dziecięcej zakaźnej błonicy lub zapaleniu krtani i tchawicy pochodzenia wirusowego
- kaszel spastyczny mogący się pojawiać przy astmie, jednak jest charakterystyczny dla grypowego zapalenia tchawicy, oskrzeli lub zapalenia płuc.
- kaszel napadowy występujący przy kokluszu, mukowiscydozie oraz astmie.
- kaszel krataniowy występujący przy chorobach zapalnych krtani. Współtowarzyszy mu charakterystyczny świst wdechowy.
- kaszel alergiczny mogacy być przejawem kontaktu z takimi alergenami jak pyłki lub niektóre pokarmy. Może też jako kaszel astmatyczny być spowodowany astmą alergiczną.
Syrop w walce z kaszlem
Od pokoleń leczymy kaszel zazwyczaj syropem. Sklepy zielarskie i apteki oferują szeroką gamę tych specyfików, których celem jest rozrzedzenie gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach i ułatwienie odkrztuszania. Dostępna w dniu dzisiejszym ich przebogata oferta może nas przyprawić o lekki zawrót głowy Jaki zatem syrop wybrać?
- Możemy dostać preparaty działające zarówno na kaszel suchy jak i mokry. Mamy tu jednak w jednym syropie dwie substancje działające przeciwstawnie. Jedna z nich powoduje zwiększenie ilości wydzieliny oskrzelowej, druga hamuje naturalny odruch kaszlu.
- Nie powinniśmy wybierać syropu na podstawie jego walorów smakowych.
- Pamiętajmy, że nie każdy syrop jest dobry dla cukrzyka. Taką informację powinniśmy mieć na butelce. Syrop może również zawierać pewną ilość alkoholu (etanolu). To sygnał alarmowy między innymi dla ciężarnych i karmiących piersią kobiet. Zdarzają się także osoby uczulone na niektóre z komponentów syropu (np. na miód). Należy więc dokładnie analizować skład.
Domowe sposoby na kaszel
W pozbywaniu się kaszlu stosujemy także sprawdzone domowe sposoby. Każdy z nas z pewnością wypróbował chociażby raz jeden babciny przepis. Są one naturalne a tym samym zdrowe i skuteczne.
- Miód i cytryna wymieszane z ciepła wodą lub dodane do gorącej herbaty.
- Syrop z cebuli to stary, ludowy sposób. Plastry cebuli układamy ścisło w słoiku. Kolejne warstwy przesypujemy cukrem. Po trzech godzinach już mamy syrop. Pijemy go trzy razy dziennie po łyżce stołowej.
- Inhalacje czyli nawilżanie dróg oddechowych.. Do miski z gorącą wodą dodajemy kilka kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego. Nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy opary około 10 minut dwa razy dziennie.
- Picie ciepłych płynów, które pomogą rozrzedzić zalegającą w płucach wydzielinę i umożliwią odkrztuszanie.
- Picie prze snem mleka z miodem.
- Picie herbatki z tymianku, dziewanny czy prawoślazu lekarskiego.
- Picie na suchy kaszel naparu z siemienia lnianego. Łyżkę nasion zalejmy szklanką wody i zagotujmy. Zmniejszmy ogień i pogotujmy jeszcze 10-15 minut, aż powstanie kisiel. Przecedźmy i odstawmy do wystygnięcia.
- Smarowanie przed snem klatki piersiowej amolem, spirytusem lub maścią rozgrzewającą.
Kiedy do lekarza?
Wszystkie powyższe metody możemy uznać za skuteczne jednak gdy nie mamy do czynienia z astmą lub alergią a także jeśli:
- dotychczasowe objawy nasilą się lub zmienią swój charakter
- gdy kaszel związany z przeziębieniem nie mija po 2-3 dniach i rośnie temperatura
- pojawia się ból głowy i brak łaknienia
- gdy kaszel pojawia się nagle i jest połączony z bólem w klatce piersiowej i dusznościami a nawet wymiotami. Tak objawiają się niekiedy ataki astmy oskrzelowej.
W powyższych przypadkach powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Syrop na kaszel dla niemowląt>>
Kaszel u niemowlaka - przyczyny i zapobieganie>>