Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-10-23 10:34:48
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Zdarza się, że rodzice krzyczą na swoje dzieci, ale zawsze warto mieć z tyłu głowy wyniki badań naukowców, które jednoznacznie pokazują, jak szkodliwe jest to dla dzieci. Nowe badania informują, że krzyczenie na dzieci może wyrządzić długoterminową szkodę dla ich psychiki.
Naukowcy z Uniwersytetu Wingate w Karolinie Północnej i University College w Londynie odkryli, że przemoc werbalna w dzieciństwie (czyli właśnie krzyki i wrzaski, groźby słowne), może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci przez całe ich życie.
Krzyczenie na dzieci zakwalifikowano do kategorii przemocy emocjonalnej, a przegląd opublikowany w tym tygodniu w czasopiśmie ‘Child Abuse & Neglect’ obejmował 166 wcześniejszych badań dotyczących znęcania się nad dziećmi i przemocy z czterech medycznych baz danych obejmujących ponad 45 lat – od 1976 r. do maja 2022 r.
Badania przeprowadzono pod kątem konkretnych rodzajów przemocy, jak wyzywanie, wyśmiewanie, krytyka, wyzwiska i zaczepianie dziecka. Najczęściej zgłaszanymi efektami takich zachowań u dzieci na przestrzeni lat, we wszystkich przeglądanych badaniac, były depresja, agresja, zaburzenia zachowania, używanie substancji psychoaktywnych, złość, POChP oraz zachowania przestępcze.
- Tego rodzaju działania dorosłych – napisali autorzy badania – mogą być równie szkodliwe dla rozwoju dziecka, jak inne obecnie uznane i potwierdzone sądowo podtypy złego traktowania, takie jak molestowanie fizyczne i seksualne w dzieciństwie.
Naukowy do sprawców owej przemocy zaliczyli: rodziców (76,5%), inni dorośli/opiekunowie w domu (2,4%), matki (8,8%), nauczyciele (7,1%).
- Uważa się, że przemoc emocjonalna, która obejmuje przemoc werbalną wobec dzieci, jest jeszcze bardziej przejmująca niż inne rodzaje maltretowania i często pozostaje niewykryta ze względu na brak jej wyraźnych znamion poza zamkniętymi środowiskami – skomentował w wywiadzie dla Fox News Digital doktor Zachary Ginder, konsultant psychologiczny i lekarz psychologii klinicznej w Pine Siskin Consulting, LLC w Riverside w Kalifornii.
Dr Ginder podkreślił także, że przemoc werbalna to nie tylko wrzaski i krzyczenie na dziecko – możemy tu bowiem zakwalifikować także słowne zastraszanie i poniżanie.
- Przemoc werbalna w dzieciństwie to ukryty problem, który prowadzi do depresji, stanów lękowych, samobójstw, zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i wielu innych problemów, dlatego nie należy go bagatelizować – stwierdziła w wywiadzie dla Fox News Digital autorka badania Shanta R. Dube, dyrektor Instytutu Master z Programu Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Wingate.
CZYTAJ TEŻ >> Tato, spędzaj czas z dzieckiem - odniesie sukces!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.