Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-09-30 09:02:06
Autor zdjęcia/źródło: @ badanie USG w ciąży
Zastosowanie fal ultradźwiękowych pozwala na rzetelne i w pełni bezpieczne ocenienie rozwoju płodu. W badaniach ultrasonograficznych coraz częściej jednak znajdują zastosowanie najnowsze technologie, które umożliwiają jeszcze dokładniejszą kontrolę ciąży.
Tradycyjne badanie USG pozwala na otrzymanie obrazu 2D, czyli ogólnego przekroju wnętrza macicy i ciała rozwijającego się płodu. Dla lekarza specjalisty jest to nieocenione narzędzie, jednak niewprawione oczy przyszłych rodziców nie zauważają drobiazgów i charakterystycznych cech w budowie ich dziecka. Wykorzystując najnowsze technologie, do gabinetów ginekologicznych wprowadzono możliwość wykonania USG 3D i 4D. Czym te badania różnią się od standardowego USG?
USG 3D pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu, dzięki czemu możliwe jest zobaczenie wyraźnego i realistycznego zdjęcia płodu. Badanie to umożliwia rodzicom podejrzenie rysów twarzy dziecka, jego mimiki czy zaciskających się piąstek. USG 3D jest także dużym udogodnieniem dla specjalisty, ponieważ może uzyskać przekroje anatomiczne ciała płodu i lepiej wykryć ewentualne wady anatomiczne.
Rozwinięciem tego badania jest USG 4D. Jest to nic innego jak obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, czyli krótki filmik, na którym widoczne są ruchy rozwijającego się dziecka. Także i to badanie ma dużą wartość diagnostyczną, przy czym dodatkowo stanowi pamiątkę dla rodziców – mogą oni bowiem otrzymać film z badania USG 4D na nośniku.
Wśród nowinek dotyczących badania ultrasonograficznego w ciąży warto wspomnieć o technologii HD Live. Jest ona wykorzystywana zarówno w obrazach 3D, jak i 4D. Technologia HD Live, nałożona na obraz USG, pozwala na zwiększenie rozdzielczości oraz nałożenie realistycznych kolorów, w tym koloru skóry. Uzyskany obraz wyróżnia się niezwykłą dokładnością i realizmem, przypominając rzeczywiste zdjęcie małego dziecka.
USG ciąży wykonasz m.in. w klinice MULTI MED.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.