Opublikowany przez: Familiepl 2019-12-03 15:52:43
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Michael Podger/Unsplash
W sezonie nasilonych infekcji kaszel u dziecka nie jest niczym niezwykłym. Doskonale znają tę przypadłość zarówno mamy dzieci przedszkolnych, jak i wczesnoszkolnych. Dlatego warto znać prosty, domowy sposób na kaszel u dziecka, który pomoże stłumić infekcję już na początku.
Gdy znamy nasze dziecko i wiemy, że kaszel jest dopiero objawem infekcji, która jeszcze nie do końca się rozwinęła, możemy spróbować jej zapobiec domowymi sposobami. Nie zaszkodzi też udać się do lekarza, który osłucha dziecko i upewni nas, że nie ma ono zmian osłuchowych np. w oskrzelach lub w jeszcze niższych partiach układu oddechowego. Wizyta u lekarza będzie też niezbędna, gdy poza kaszlem dziecko źle się czuje i ma gorączkę.
Kaszle mokry wiąże się z zwiększonym wydzielaniem w drogach oddechowych, które usuwane jest w trakcie odruchu kaszlowego. Ułatwimy to dziecku, oklepując je. Dobrze jest to wykonywać godzinę po podaniu np. leków wykrztuśnych – podajemy je jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Oklepywanie dziecka powinno się odbywać w pozycji leżącej, przy czym głowa i górna część plecków malucha powinna być niżej niż reszta ciała. Oklepujemy wzdłuż kręgosłupa, w kierunku dogłowowym, ręką ułożoną w tzw. łyżeczkę. Uważajmy jednak, aby nie oklepywać dziecka zbyt mocno.
W wielu domach domowy syrop na kaszel dla dziecka jest nieodłącznym atrybutem od jesieni do wiosny. Najczęściej stosowanym jest syrop z cebuli, który pomaga łagodzić kaszel i objawy infekcji.
Przepis na domowy syrop z cebuli na kaszel u dziecka:
dużą cebulę kroimy w piórka i dodajemy 2 łyżki miodu. Umieszczamy w naczyniu (nie metalowym!) i przykrywamy do wytworzenia się syropu – czyli 2-3 godz.
W przypadku kaszlu sprawdzą się okłady na klatkę piersiową. Nasze babcie polecały szczególnie ten z ugotowanych ziemniaków. Taka papka, wystudzona i nałożona na klatkę piersiową, zwiększa ukrwienie i ułatwia odkrztuszenie wydzieliny. Pamiętajmy tylko, aby sprawdzić temperaturę okładu, by nie oparzyć dziecka. Przed nałożeniem okładu z gotowanych ziemniaków można klatkę piersiową dziecka posmarować oliwką. Po nałożeniu papkę przykrywamy folią i trzymamy tak około 10 minut.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.