Morfologia krwi – co wskazuje i jak interpretować wyniki? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Morfologia krwi – co wskazuje i jak interpretować wyniki?

Morfologia krwi – co wskazuje i jak interpretować wyniki?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Morfologia krwi to najbardziej podstawowe badanie laboratoryjne, które dostarcza wielu informacji o kondycji organizmu. Pozwala na ilościową i jakościową ocenę składników krwi obwodowej. Wyniki badania należy porównywać z normami, które podaje wykonująca je pracownia analityczna. Sprawdź, jakie parametry analizowane są w ramach morfologii krwi.

Artykuł Partnera Badania Labolatoryjne

Morfologia krwi – co wskazuje?

Morfologia krwi to najczęściej wykonywane podstawowe badanie krwi. Dokonuje się w nim oceny komórek krwi:

  • krwinek czerwonych (erytrocytów), 
  • krwinek białych (leukocytów),
  • krwinek płytkowych (trombocytów).

Morfologia krwi powinna być wykonywana profilaktycznie co najmniej raz w roku. Badanie to ma duże znaczenie diagnostyczne – dostarcza cennych informacji o stanie zdrowia i pozwala na wczesne stwierdzenie wielu patologii. Więcej na temat morfologii krwi znajdziesz tutaj: https://badanialaboratoryjne.pl/.

Morfologia krwi – jak interpretować wyniki?

Z wynikami morfologii krwi pacjent powinien zgłosić się do lekarza kierującego na badanie lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Tylko specjalista dokona dokładnej oceny uzyskanych wyników badania, a w przypadku nieprawidłowości może zlecić wykonanie morfologii z rozmazem krwi lub innych dodatkowych badań. Należy podkreślić, że poziom podstawowych parametrów krwi powinien być analizowany przy uwzględnieniu badania podmiotowego, przedmiotowego i innych, jeśli pacjent takie robił. Samodzielnie można przeanalizować wyniki morfologii krwi, porównując je z wartościami referencyjnymi – progiem minimalnym i maksymalnym. Jednak normy mogą nieznacznie różnić się w poszczególnych laboratoriach.

Co wchodzi w skład morfologii krwi?

Przedstawiamy główne parametry analizowane w morfologii krwi.

  • Krwinki czerwone (RBC) – mówią o zawartości erytrocytów w 1 µl krwi, norma wynosi 3,7–5,1 mln/µl.
  • Hematokryt (HCT) – mówi o tym, jaką objętość całej krwi stanowi objętość samych krwinek czerwonych, norma wynosi 37,0–47,0%.
  • Hemoglobina (Hb) – mówi o gramach hemoglobiny znajdujących się w 1 l krwi obwodowej, norma wynosi 12,0–16,0 g/dl.
  • Średnia objętość krwinki (MCV) – średnia objętość krwinki czerwonej podawana w femtolitrach (1 femtolitr to 10^(-15) litra), norma wynosi 80,0–99,0 fl.
  • Średnia zawartość hemoglobiny w krwince (MCH) – średnia waga hemoglobiny w krwince, norma wynosi 27,0–35,0 pg.
  • Średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC) – średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach, norma wynosi 32–37 g/dl.
  • Krwinki białe (WBC) – liczba białych krwinek, czyli komórek krwi stanowiących składową układu odpornościowego, w 1 µl krwi, norma wynosi 3800–10 000/μl.
  • Płytki krwi (PLT) – liczba płytek krwi w 1 µl krwi, krwinki te biorą udział w krzepnięciu krwi, w miejscu krwawienia razem z białkiem o nazwie fibryna tworzą siateczkę zapobiegającą nadmiernej utracie krwi, norma wynosi 140–440 tys./mm³.
  • Współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów (RDW) –mówi, jak bardzo różni się objętość poszczególnych erytrocytów od wartości średniej (MCV), norma RDW-SD wynosi 36,4–46,7 fl, a RDW-CV – 11,5–14,8%.
  • Retikulocyty – niedojrzałe, młode formy krwinek czerwonych krwi w 1 µl, norma wynosi 20–130 tys./µl.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Gabrysia_Kałka18
    Gabrysia_Kałka18Ikona zgłaszania komentarza
    Zgadzam się, powinniśmy co jakiś czas wybrać się na morfologię. Dzięki temu, że moja ciocia poszła się przebadać wykryty został u niej stan przedcukrzycowy, zawsze lepiej mieć świadomość co dzieje się w naszym ciele :)