Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2019-11-25 14:14:51
Autor zdjęcia/źródło: Mikołajki, mat. prasowe partnera
Początki zwyczajów mikołajkowych sięgają czasów średniowiecza i wywodzą się z legend o życiu świętego Mikołaja – biskupa z Miry, który wsławił się licznymi cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Pierwsze udokumentowane zwyczaje mikołajkowe zbliżone do tych współczesnych pochodzą z XV wieku. Według zachowanych źródeł historycznych, w wigilię 6 grudnia święty Mikołaj przynosił grzecznym dzieciom prezenty, głównie w postaci owoców, orzechów, ciastek i cukierków.
Już w tamtym okresie, dzieci wyczekiwały prezentów na mikołaja i na różne sposoby starały się to okazać. Z Holandii zachowały się zapiski o wystawianiu przez dzieci butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, z kolei zaś w Austrii kładły buty na parapecie. Początkowo prezentami obdarowywane były wyłącznie małe dzieci, a same podarki miały swój sens edukacyjny. Ich zadaniem było motywowanie dzieci do dobrego, grzecznego zachowania.
Współczesny Mikołaj nie jest już przedstawiany jako biskup, ale jako sympatyczny, brzuchaty staruszek z siwą brodą, ubrany w charakterystyczny czerwony kombinezon, czapkę z pomponem i czarne buty. Taki wizerunek Świętego Mikołaja zawdzięczamy koncernowi Coca-Cola i ich reklamie z 1931 roku. To właśnie on na stałe zapisał się w naszej kulturze i świadomości dzieci na całym świecie.
Zgodnie z tradycją, w nocy z 5 na 6 grudnia, Mikołaj podkłada grzecznym dzieciom prezenty pod poduszkę, zostawia w butach lub dużej skarpecie. Najmłodsi obdarowywani są najczęściej słodyczami i drobnymi zabawkami, takimi jak klocki, lalki, samochodziki czy pluszaki. Większe i droższe prezenty zarezerwowane są zwykle na święta Bożego Narodzenia.
Wbrew pozorom w mikołajkach wcale nie chodzi tylko o prezenty. Jeśli przyjrzeć się uważnie, łatwo zauważyć, że dzieciom mnóstwo radości sprawia już sama oprawa jaka towarzyszy obchodzeniu mikołajek. Każdy z nas doskonale pamięta z dzieciństwa emocje jakie towarzyszyły pisaniu listów do świętego Mikołaja i tą radość, gdy pozostawiony na parapecie okna list magicznie zniknął. Potem to niecierpliwe oczekiwanie i wreszcie poranek 6 grudnia – zaglądanie do butów lub pod poduszkę, sprawdzanie czy Mikołaj przyniósł prezent, o który prosiliśmy. A w tym wszystkim ważniejszy od samego prezentu jako przedmiotu, był fakt spełnienia dziecięcych marzeń.
W dzisiejszych czasach, kiedy tak łatwo wszystko sprowadzić do poziomu konsumpcjonizmu i komercji, szczególnie warto zadbać, aby mikołajki były dla dziecka dniem naprawdę wyjątkowym. Żeby niosły ze sobą pozytywne emocje i stały się podstawą nie tylko pięknych wspomnień z dzieciństwa, ale też początkiem wartości, które kiedyś nasze dziecko będzie chciało przekazać kolejnym pokoleniom.
Jak urozmaicić dziecku mikołajki? Najważniejszy w tym wszystkim jest wspólnie spędzony czas. Nawet najbardziej wyszukane atrakcje nie cieszą, gdy nie można ich dzielić wspólnie z mamą i tatą, dlatego koniecznie zarezerwuj sobie tego dnia choć chwilę na wspólną zabawę. Nasza obecność i uwaga skupiona na dziecku, są fundamentem wzajemnej relacji, cała reszta to tylko dodatki, choć i o nie również warto zadbać. Zwłaszcza, jeśli są tak nietypowe, że zostaną zapamiętane jako jedno z najlepszych wspomnień dzieciństwa.
Wizyta w parku trampolin i wspólne skakanie do utraty tchu czy jazda gokartem z elementami wyścigów i zdrowej rodzinnej rywalizacji pozwolą aktywnie spędzić czas i rozładować nadmiar dziecięcej energii. Małego łasucha z pewnością zachwyci udział w rodzinnych warsztatach w manufakturze słodyczy, podczas których nie tylko zobaczy jak powstają cukierki i lizaki, ale też będzie miał możliwość wykonania swoich własnych łakoci, które potem zabierzecie do domu. Ciekawym pomysłem na spędzenie mikołajek jest także zorganizowanie rodzinnej sesji zdjęciowej np. w świątecznej tematyce. Już samo pozowanie do zdjęć może być świetną zabawą, a fotografie, które powstaną jako efekt sesji będą piękną pamiątką na lata.
Takie wspólne przeżycia nie tylko pozwalają budować wspomnienia, ale też wzmacniają rodzinne więzi i uczą dzieci, że w życiu liczy się coś więcej niż tylko kolejne przedmioty. Warto umacniać w maluchach ich naturalną ciekawość świata i umiejętność czerpania radości z drobnych rzeczy. Dzięki temu wyrosną kiedyś na dorosłych, dla których “być” będzie znaczyło więcej niż “mieć”.
Potrzebujesz więcej pomysłów na mikołajkowe atrakcje? Odwiedź jeden z punktów stacjonarnych Prezentmarzeń lub wejdź na prezentmarzen.com i podaruj swojemu dziecku niezapomniane chwile!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.