Opublikowany przez:
Monika C.
2018-12-11 11:06:00
Autor zdjęcia/źródło: Młodziezowe Słowo Roku @Designed by Tirachardz
Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe ani slangowe. Ważna jest kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości. Konkurs organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. W tym roku prawie 30% głosów oddano na słowo „dzban”. Jesteście ciekawi co się pod nim kryje?
„Dzban” - Definicja oryginalna: osoba niezbyt inteligentna, niewygadana a do tego bardzo niemiła; cham, a przy tym głupek
Werdykt jury w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński potwierdził ogromny wzrost częstości użycia tego epitetu w ostatnim roku.
Drugie miejsce zajęły epitety masny/masno, a trzecie – prestiż/prestiżowy. W pierwszej piątce znalazły się także – słowa zwycięskie z poprzednich edycji plebiscytu – XD i sztos. Dodatkowo, jury postanowiło wyróżnić także trzy oryginalnie zbudowane słowa – „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.
Marek łaziński – juror tak komentuje wybór i znaczenie tych słów:
„Definicje proponowane przez uczestników naszego plebiscytu wskazują na wieloznaczność i bogactwo skojarzeń tego epitetu. Od jednoznacznie negatywnych: ‘osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden’ (...). Są też definicje obrazowe: ‘ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada’ (...) Najbardziej wyczerpująca jest definicja: ‘Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban.’
Masny to przymiotnik z gwary śląskiej. Oznacza pierwotnie ‘tłusty’.
Popularność prestiżu to prawdopodobnie efekt prześmiewczego autorytetu Lorda Kruszwila i podobnych youtuberowych gwiazd. To określenie jest popularne głównie wśród młodzieży młodszej, niepełnoletniej.
W kategorii „słowo ciekawie zbudowane” wyróżniamy wyraz zwyklak. Rzeczownik o oczywistej strukturze, podobny do nieco starszego normika pojawił się w sieci dopiero przed rokiem. Nie każdy musi być prestiżowy. Zwyklaki i normiki też są na świecie.
Doceniamy także słowotwórczą inwencję złożenia mamadżer „młoda mama i menadżer w jednym”.
Nam najbardziej podoba się słowo „mamadżer” :) A Wy, które słowo włączycie do swojego słownika (lub już używacie)?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!