Mama w domu: jak podratować domowy budżet wychowując dziecko? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Mama w domu: jak podratować domowy budżet wychowując dziecko?

Mama w domu: jak podratować domowy budżet wychowując dziecko?

Autor zdjęcia/źródło: Domowe biuro mamy @Pixabay

Czy da się pogodzić ideę rodzicielstwa bliskości z dodatkową pracą z domu? Czy warto mieć dodatkową pracę wychowując niemowlaka? Podpowiadamy jak mama w domu może bez szkody dla dziecka wesprzeć domowy budżet.

Mama w domu to zajęcie na pełen etat – nawet przy jednym  dziecku.  Jednak przy odrobinie determinacji i pozostając w bliskiej relacji z dzieckiem, nawet wtedy można wygospodarować odrobinę czasu na dodatkowe zajęcie. Co mama w domu może zrobić dodatkowo, by podratować domowy budżet? Oto kilka propozycji mam, które godzą macierzyństwo bliskości z dodatkową pracą z domu.

Mama pracuje z domu: prawo po stronie mam

Dobre wieści są takie, że polskie prawodawstwo przewidziało sytuację, w której mama zatrudniona na umowę o pracę i przebywająca z tego tytułu na urlopie macierzyńskim, może mimo to podejmować inne aktywności zawodowe na umowę zlecenie lub dzieło. Podjęcie takich działań nie skutkuje zniesieniem świadczenia ZUS gwarantowanego podczas urlopu macierzyńskiego (czyli w praktyce ok. 80% stałej pensji zawartej w dotychczasowej umowie o pracę). A zatem drogie mamy, jeśli tylko zdrowie i komfort waszego dzidziusia na to pozwala, można bez problemu rozejrzeć się za jakimś dodatkowym zajęciem.

Mama pracuje z domu: terapeutyczne działanie dodatkowej pracy

Dodatkowe zajęcie zarobkowe wykonywane z domu, dla wielu mam ma działanie terapeutyczne.  Szczególnie dotąd aktywne zawodowo i towarzysko mamy mogą mieć problemy z zaakceptowaniem nowej sytuacji – zamknięcia w domu z niemowlakiem przy minimalnym kontakcie ze światem zewnętrznym. Dlatego jeśli mają taką możliwość (np. gdy maleństwo ma kilkugodzinne drzemki w ciągu dnia), dodatkowe zajęcie może pomóc w uporządkowaniu myśli i psychicznym odpoczynku. W takiej sytuacji warto wybrać  takie prace, które są jednocześnie przyjemne w wykonaniu dla mamy i pomagają się zrelaksować. Spokojna głowa i myśli to bardzo ważne czynniki we wczesnym macierzyństwie, które pomogą mamie na głębszą i bezstresową relację z maluszkiem. Jeśli zajęcia manualne działają relaksacyjnie na młodą mamę, podczas urlopu macierzyńskiego można dodatkowo zarobić na wykonywaniu dzierganych z włóczki zabawek lub małych ubranek. Również własnoręcznie wykonywana biżuteria czy usługi krawieckie mogą przynieść psychiczne wytchnienie mamie i dodatkowy pieniądz w domowym budżecie.

Mama pracuje z domu: jaka praca z bobasem?

Oprócz przekuwania w mały biznes czynności, które i tak potrafimy i lubimy wykonywać (prace rękodzielnicze, artystyczne, kulinarne itd.), jako dodatkowe zajęcie zarobkowe możemy potraktować:

- drobne usługi krawieckie (fastrygi, poprawki krawieckie, szycie prostych zabawek, haft krawiecki, szycie dziecięcych ubranek i akcesoriów)

- pieczenie ciast i ciasteczek (okazjonalne pieczenie tortów urodzinowych, dekoracyjnych ciasteczek, zdrowych przysmaków na imprezy urodzinowe dzieci przedszkolnych)

- robienie dekoracji (tu znów zajęcie dla uzdolnionych plastycznie mam, czyli robienie dekoracji okazjonalnych na urodziny dzieci – girlandy, plakaty, metryczki itp.)

- włóczkowe zabawki i akcesoria do włosów (dla mam, których szydełko nie odstrasza a wełna łagodzi codzienne stresy),

- tworzenie pomocy naukowych (trend utrzymujący się wśród zwolenników metody Marii Montessori, a więc zabawa i edukacja dzieci poprzez pokazywanie im plansz z realistycznymi zdjęciami przyrody – fauny i flory, państw, krajobrazów przedmiotów czy sytuacji życiowych; tworzenie takich opracowań w wielorazowej i odpornej na szybkie zniszczenie zalaminowanej wersji, można swobodnie wystawić jako produkt edukacyjny i sprzedać bardziej zapracowanym rodzicom),

- szycie pościeli, kocyków, otulaczy i innych prostych akcesoriów do spania,

- fotosesje rodzinne lub dziecięce (dla pasjonatek fotografii),

- aktywność biznesowa w mediach społecznościowych (chcąc się podzielić jakimiś swoimi umiejętnościami lub wiedzą, można zdalnie z domu prowadzić całkiem profesjonalne webinary, szkolenia czy choćby zupełnie sprawnie działającego bloga w wybranej przez nas niszy rynkowej),

- pisanie książki (jeśli nie teraz, to kiedy?).

>>> Czytaj też: Domowe przedmioty z terminem ważności – wymieniaj je regularnie

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika kucjac
    kucjacIkona zgłaszania komentarza
    Teraz komentarz