Korzyści karmienia piersią: więź oraz naturalne wsparcie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Korzyści karmienia piersią: więź oraz naturalne wsparcie

Korzyści karmienia piersią: więź oraz naturalne wsparcie

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Freepik

Karmienie piersią to jeden z najważniejszych darów, jaki matka może ofiarować swojemu dziecku. Ta naturalna metoda żywienia noworodka i niemowlęcia przynosi obu stronom liczne zdrowotne korzyści – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.

O jej zaletach opowiada Monika Dorenda-Czuchaj, położna, certyfikowany doradca laktacyjny – ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej potrzebom kobiet w ciąży, karmiących oraz niemowląt.

Optymalne źródło odżywiania

Mleko matki wyróżnia się nie tylko optymalnym bilansem składników odżywczych, ale także unikalnymi właściwościami dostosowanymi do potrzeb rozwijającego się niemowlęcia. W jego składzie znajdują się białka, które wspomagają rozwój mięśni i tkanek, tłuszcze niezbędne
do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, a także witaminy i minerały, które wspierają ogólny rozwój i wzmacniają układ odpornościowy. Dzięki swojej strukturze mleko matki jest łatwo przyswajalne przez niedojrzały jeszcze układ pokarmowy noworodka. Dodatkowo zawarte w nim enzymy wspomagają proces trawienia i ułatwiająwchłanianie niezbędnych składników odżywczych.

- Mleko matki ma również zdolność do adaptacji w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby maluszka.W pierwszych dniach po narodzinach noworodek otrzymuje siarę – bogaty w przeciwciała i składniki odżywcze pokarm, który chroni przed infekcjami. W miarę upływu czasu skład zmienia się, dostosowując się do rosnącego zapotrzebowania dziecka na kalorie i składniki odżywcze, mówi Monika Dorenda – Czuchaj.

Mleko matki zawiera przeciwciała i białe krwinki stąd też karmienie piersią przyczynia się również do tworzenia bariery ochronnej, która jest szczególnie ważna w pierwszych miesiącach życia, gdy niemowlę jest najbardziej narażone na różnorodne patogeny. Ma też znaczący wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego. To naturalne wsparcie dla rozwoju umiejętności poznawczych dziecka.

Podczas karmienia piersią dziecko doświadcza bliskości fizycznej i kontaktu skóra do skóry, co znacząco wpływa na jego poczucie komfortu, a w kobiecym organizmie wydziela się oksytocyna, zwana również „hormonem miłości”. Pomaga ona świeżo upieczonej mamie radzić sobie ze stresem i napięciem, co jest nieocenione w opiece nad noworodkiem.

Ważne nawodnienie

Produkcja mleka wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na płyny, dlatego regularne picie wody przez mamę jest niezwykle istotne dla utrzymania odpowiedniego poziomu jej nawodnienia.

- Warto zadbać o to, aby na każdym etapie laktacji dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów. Najlepiej sięgać po wodę specjalnie dostosowaną do potrzeb karmiących matek, dodaje ekspertka.

Woda źródlana Mama i ja


Mama i ja to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku. 

Woda Mama i ja dedykowana jest potrzebom kobiet w ciąży oraz karmiących. Jej czystość potwierdzają regularne analizy wyspecjalizowanych laboratoriów oraz placówek badawczych. Produkt jest wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń, a substancje uznawane za szkodliwe nie występują w nim nawet w najmniejszych ilościach. Produkt posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka nr 106/OP.

Monika Dorenda-Czuchaj

Magister położnictwa, specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, doradca laktacyjny, instruktor szkoły rodzenia. Prywatnie mama czwórki dzieci, w tym bliźniąt. Współzałożycielka szczecińskiej Strefy Mamy i Dziecka, czyli miejsca wsparcia, a nie oceniania dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. Monika w Strefie Mamy i Dziecka tworzy poradnie laktacyjną, a także otacza opieką kobiety w trakcie zajęć szkoły rodzeniai wizyt patronażowych.