Opublikowany przez: ULA 2013-02-01 13:50:52
Zawarte w żółtkach kwasy tłuszczowe omega-3 oraz lecytyna działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Zapobiegają też odkładaniu się płytki miażdżycowej, która przyczynia się do powstawania sklerozy.
Żółtkiem w bakterie
W żółtku obecne są specyficzne związki o działaniu bakteriobójczym takie jak np. immunoglobulina IgY, która niszczy bakterie wywołujące zakażenia przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i próchnicę zębów. W ostatnich czasach trwają intensywne badania nad możliwością zastosowania immunoglobuliny żółtka jaja kurzego do walki z odpornymi na antybiotyki bakteriami.
Do 10 jaj w tygodniu
Ile wolno zjeść jaj tygodniowo? Według najnowszych badań Światowej Organizacji Zdrowia — dziesięć.
Obecnie nawet lekarze przyznają, że zdrowa osoba codziennie zjeść jedno jajko. To dobra wiadomość dla smakoszy jajek, choć i w tym wypadku warto zachować zdrowy rozsądek, tym bardziej że trzeba wliczyć w to jajka z wypieków, makaronów itp.
Białko w żółtku
W jajku znajduje się najwyższej jakości białko, aminokwasy egzogenne (czyli takie, których człowiek nie wytwarza samodzielnie) i witaminy: A, z grupy B, witaminy E, D. Jajka są też źródłem potasu, siarki, fosforu, żelaza, cynku, a także cholesterolu, który jest substancją niezbędną w strukturze i funkcjonowaniu komórek.
W żółtku jaj znajduje się lecytyna, która zwalcza tłuszcz oraz cholesterol. Składnikiem lecytyny są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują zbawienny wpływ na ciśnienie krwi, mają także właściwości przeciwzapalne i przeciwskrzepowe.
Zaletą lecytyny jest również to, iż poprawia ona pracę wątroby oraz układu nerwowego. Kolejnym, cennym składnikiem żółtka są barwniki — ksantofil i luteina, które eliminują wolne rodniki, chronią przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, zapobiegają odkładaniu się w ścianach tętnic złogów.
Ze względu na obecność w żółtku witamin A, D, E i z grupy B — jedzenie jajek ma zbawienny wpływ na wygląd naszej skóry i kondycję kości.
Serce też lubi jajka
Mitem jest to, że jedzenie jajek „niszczy“ serce. Obszerne badanie wpływu spożycia jajek na choroby serca nie wykazało związku pomiędzy tymi dwoma elementami. Przebadano niemal 120 tysięcy początkowo zdrowych kobiet i mężczyzn, którzy codziennie jedli jedno lub więcej jajek.
W czasie 14 lat trwania eksperymentu nie zwiększyło się u nich ryzyko ataku serca lub udaru, nie umierali też z powodu chorób sercowo-naczyniowych częściej niż osoby zjadające średnio mniej niż jedno jajko tygodniowo. Jedynie u cukrzyków jedno jajko dziennie oznaczało niewielki wzrost ryzyka rozwoju choroby serca (w stosunku do osób rzadko jedzących jajka).
Dobrze wiedzieć!
Żółtka bogate są w witaminę D, która wzmacnia kości i skórę oraz witaminy z grupy B, konieczne do prawidłowej przemiany materii i funkcjonowania układu nerwowego. Polecane są one szczególnie osobom z anemią, gdyż zawierają dużo żelaza. Żółtka można jadać zarówno gotowane, jak i na surowo. Zawierają o wiele więcej białka niż samo białko.
Uczulenie
Żółtko mniej uczula niż białko, ale alergicy się go wystrzegać. I to nie tylko w diecie, ale wybierając kosmetyki. Żółtka są bowiem składnikiem niektórych maseczek, szamponów i odżywek do włosów.
Przechowywanie jaj
Nie należy myć jaj przed schowaniem ich do lodówki, aby nie udzkodzić powłoki chroniącej je przed zepsuciem. Warto jednak pamiętać o tym zabiegu przed ich przyrządzaniem.
Bożena Kraczkowska
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
178.36.*.* 2013.08.06 15:32
Lubię jajka, ale nie można z nimi przesadzać.
Sonia 2013.06.04 11:03
U nas jajka to dośc powszechna potrawa. Częśto w naszej diecie się pojawiają, poza tym to moim zdaniem zdrowe odżywianie, oczywiście jajka w granicach rozsądku...
89.228.*.* 2013.02.02 16:12
nawet lekarze przyznają, że zdrowa osoba codziennie zjeść jedno jajko Zobacz więcej: http://www.familie.pl/artykul/Kilka-powodow-dla-ktorych-warto-jesc-jajka,5677,1.html#ixzz2JkrZj7Qi
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.