Kiedy podać dziecku lek na gorączkę? WYJAŚNIAMY - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy podać dziecku lek na gorączkę? WYJAŚNIAMY

Kiedy podać dziecku lek na gorączkę? WYJAŚNIAMY

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Vitolda Klein on Unsplash

Gorączka u dziecka zawsze wywołuje w rodzicach niepokój. Warto wiedzieć, kiedy podać dziecku lek na gorączkę.

Wiele dziecięcych chorób przebiega z gorączką i podwyższoną temperaturą. Nie zawsze jednak musi ona oznaczać długą chorobę. Kiedy podać dziecku lek na gorączkę a kiedy tego nie robić? Wyjaśniamy.

Gorączka u dziecka – kiedy podać lek?

Kiedy dziecko jest niespokojne, pokłada się i marudzi, warto sprawdzić temperaturę jego ciała. Zwykle podwyższona może oznaczać, że w organizmie dziecka rozpoczął się proces chorobowy. Gorączka zwykle powiązana jest z zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi, ale może się pojawić również w chorobach autoimmunologicznych, podczas ząbkowania, czy w ostrym stanie alergicznym. Jednakże gorączka wywołana ząbkowaniem nie jest stanem chrobowym, ale warto tutaj też rozważyć podaienie leków przeciwgoraczkowych. Kiedy więc podać dziecku lek na gorączkę?

Gorączką u dziecka określamy temperaturę ciała malucha od 38 stopni wzwyż. Niższe wartości, czyli 37-37,9 to stan podgorączkowy.

Kiedy podać dziecku lek na gorączkę? Leki na gorączkę podajemy, gdy temperatura ciała dziecka wynosi 38 stopni i więcej. Po podaniu leku na gorączkę warto obserwować dziecko i sprawdzać, czy temperatura ciała się obniża – powinna być niższa w ciągu godziny.

Jak mierzyć temperaturę dziecku?

Kiedy trzeba podać dziecku lek na gorączkę, warto się upewnić, że dobrze zmierzyliśmy temperaturę. Małemu dziecku mierzymy temperaturę w uchu, odbycie, także pod pachą. Dziecku można również mierzyć temperaturę w ustach, ale pomiar ten jest zalecany dopiero od 5 roku życia, kiedy możemy mieć pewność, że dziecko nie będzie gryzło termometru i jest w stanie spokojnie go utrzymać pod językiem.

Kiedy chcemy dziecku podać lek na gorączkę dziecku, pamiętajmy, że prawidłowy pomiar może się wahać w zależności od miejsca pomiaru:

  • 36,9°C -37°C – gdy mierzymy dziecku temperaturę w ustach
  • 36,6°C – gdy mierzymy dziecku temperaturę pod pachą
  • 36,6°C-37°C – gdy mierzymy dziecku temperaturę w uchu,
  • 37,1°C -37,6°C – gdy mierzymy dziecku temperaturę w odbycie.

CZYTAJ TEŻ >> Jak sparwdzić, czy dziecko jest odwodnione? TEST