Kiedy można zmienić nazwisko dziecku? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy można zmienić nazwisko dziecku?

Kiedy można zmienić nazwisko dziecku?

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Zmiana nazwiska dziecka

Nazwisko określa naszą tożsamość i przynależność do danej rodziny. Dzięki niemu znamy swoje korzenie i wiemy skąd pochodzimy. Są jednak sytuacje, gdy nazwisko nie jest jednoznacznie określone i można je zmieniać. Kiedy możliwa jest zmiana nazwiska dziecka i w jaki sposób jej dokonać?

Małoletniemu dziecku rodzice mogą zmienić nazwisko, jednak gdy dziecko skończy 13 lat potrzebna jest również jego zgoda na taką zmianę.

W związkach formalnych nazwisko przyszłego potomstwa ustalane jest już przed ślubem. Przyszli małżonkowie decydują jakie sami będą nosić nazwisko oraz jakie nazwisko przejmie ich przyszłe potomstwo (męża, żony czy łączone). Mogą jednak w chwili rejestracji noworodka w Urzędzie Stanu Cywilnego dokonać zmiany wybranego wcześniej nazwiska na inne (ale tylko spośród opcji męża, żony czy łączone). W innych przypadkach obowiązują bardziej skomplikowane procedury.

Zmiana nazwiska dziecka – jak to się odbywa?

Podczas sporządzania aktu urodzenia w USC nadanie nazwiska dziecku następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka wystawionego przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej.

Jeśli rodzice mają inne nazwiska i wcześniej formalnie nie ustalili nazwiska dla dziecka maluch otrzymuje nazwisko ojca, gdy ten uzna ojcostwo lub potwierdzą je sądowe ustalenia. Natomiast jeśli kobieta jest samotną matką, a biologiczny ojciec nie uznał dziecka, ani ojcostwo nie zostało w żaden sposób potwierdzone maluch otrzymuje nazwisko mamy.

Zmiana nazwiska dziecka - zasady

Jeśli z jakichś powodów rodzic mający prawa wychowawcze do dziecka chce zmienić mu nazwisko musi złożyć specjalny wniosek o zmianę nazwiska. Wniosek taki musi zawierać:

  • dane osoby, której zmiana dotyczy: imię lub imiona, nazwisko oraz nazwisko rodowe, adres miejsca zameldowania na pobyt stały, numer PESEL,

  • nowe imię i nazwisko,

  • uzasadnienie tej zmiany.

Do wniosku trzeba dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia dziecka oraz ewentualne dokumenty uzasadniające zmianę nazwiska. W przypadku posiadania praw do dziecka przez oboje rodziców potrzebna jest zgoda obojga na zmianę nazwiska dziecka. Jeśli ojciec lub matka są pozbawieni praw do dziecka wystarczy wniosek napisany przez jednego z opiekunów, który ma pełne prawa do dziecka. Wniosek należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą wraz z podpisem notarialnie poświadczonym do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy. Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę nazwiska bądź odmowie wyrażenia takiej wydaje kierownik lub zastępca kierownika właściwego urzędu stanu cywilnego.

Zmiana nazwiska dziecka – kiedy można jej dokonać?

Aby zmienić nazwisko dziecku musimy uzasadnić taką decyzję. Zmiana ta może nastąpić na podstawie przekształcenia stosunków rodzinnych, gdy:

  • ojciec dziecka złoży oświadczenie o uznaniu dziecka i dziecko ma nosić jego nazwisko,
  • matka wychodzi za mąż za mężczyznę, który nie jest ojcem dziecka, ale wszyscy chcą mieć to samo nazwisko,
  • sądownie ustalono ojcostwo bądź dziecku nadaje się nazwisko męża matki,
  • w przypadku adopcji lub przysposobienia dziecka albo zaprzestania adopcji lub przysposobienia.

Istnieje jeszcze wiele innych powodów zmiany nazwiska dziecka lub osoby dorosłej np. gdy nazwisko jest ośmieszające lub w przypadku podwójnego nazwiska używa się tylko jednego. Każdy przypadek zmiany nazwiska dziecka jest indywidualny jednak powinien on być bardzo dobrze przemyślany, bo decyzja ta jest poważna i wpływa na dalsze życie naszego dziecka oraz na jego utożsamianie się z rodziną, której nazwisko nosi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Becikowe 2016 – najważniejsze zmiany>>

Co musisz załatwić przed wyjazdem za granicę z dzieckiem?>>

Najnowsze komentarze

  • 37.47.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    O zmiane nazwiska sie cos placi ?
  • Awatar użytkownika Kasia P.
    Kasia P.Ikona zgłaszania komentarza
    http://www.familie.pl/artykul/Ograniczenie-lub-pozbawienie-praw-ojca-dziecka,7021,1.html
  • 83.26.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    A jak sprawdzić czy moj byly ma jakies prawa rodzicielakie do naszego dziecka ? Pare lat temu w sadzie wygralam sprawe ze syn bedzie przy mnie ale czy to oznacza ze ojcu dziecka sa odebrane wtedy prawa ?