Opublikowany przez: monika.g 2015-01-26 23:24:14
Nie da się wyznaczyć dokładnie kiedy dziecko ma zacząć mówić, dlatego nic nie da porównywanie swojego dziecka z innymi, rozwój każdego z nich jest indywidualny. Nie da się wyznaczyć dokładnego momentu, ale można wyróżnić kilka etapów, przez jakie przechodzi dziecko kształtując mowę.
Nauka mówienia rozpoczyna się już podczas życia płodowego. Od 3 miesiąca w brzuchu mamy maleństwo słyszy dźwięki z zewnątrz. Wtedy właśnie rozwijają się narządy mowy i mózg, malec osłuchuje się z mową, tonem i barwą głosu. Dlatego ważne jest mówienie czule do swojego dziecka, on zapamięta ton i melodię twojego głosu. W takim razie kiedy dziecko zaczyna mówić?
Etapy rozwoju mowy:
0 – 3 miesiące: głużenie/ gruchanie.
- dźwięki: „grr”, „hrr”
- na początku nieświadome, po kilku tygodniach niemowlę zaczyna robić to świadomie
4 - 9 miesięcy: gaworzenie.
- pierwsze gardłowe dźwięki, ciągi samogłosek: „aaaa”, „eeee”, „oooo”, „errrh”
- powtarzanie słyszanych dźwięków, pojedynczych sylab: „ma”, „ta”, „ba”, „da”
- ciągi sylab: „ta- ta- ta”,” ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”.
To czas nauki odpowiedniego ułożenia warg i języka, dźwięków poszczególnych głosek, naśladowania intonacji. Dziecko nie rozumie, co „mówi”, dlatego nie jest to jeszcze mowa.
10 – 18 miesięcy: mowa bierna.
-rozumienie słów - kojarzenie dźwięków z osobami np. „gdzie jest babcia?”, dziecko patrzy na odpowiednią osobę lub czynnościami np. „daj rączkę” i wykonuje tę czynność, czyli rozumie, co się do niego mówi.
- pierwsze „słowa” na przykład: „hau, hau”. Powtarzanie to już mowa czynna.
12 miesięczne maleństwo mówi około 2-3 słów na przykład: „mama”, „tata”, „baba”, „pa-pa”, „dzi-dzi”. Następnie pojawiają się słowa charakterystyczne tylko dla Twojego dziecka. Te słowa powstają w wyniku upraszczania lub skracania słów, których jeszcze nie umie prawidłowo wymówić. Czasem w chwili gdy dziecko zaczyna chodzić, może przestać mówić albo mówić dużo mniej, jest to jednak etap przejściowy i nie ma powodów do obaw.
18 -24 miesiące: pierwsze zdania.
- pierwsze krótkie zdania na przykład: „baba da”
- określanie siebie imieniem
- nadużywanie słowa „nie” (okres buntu).
Jak wspomagać prawidłowy rozwój mowy u dziecka?
Możesz pomóc swojemu maluchowi w prawidłowym kształtowaniu się jego mowy.
A jak Wasze maluchy radziły sobie z mówieniem? Czy podręcznikowo przechodziły przez kolejne etapy czy może wcześniej lub później?
Porozmawiajmy na forum:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.