Opublikowany przez: monika.g 2015-01-27 11:00:26
Karta Dużej Rodziny 2015 oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z ofert kulturalnych, rekreacyjnych czy transportowych na terenie całego kraju. Jest ona honorowana we wszystkich miejscach oznaczonych znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Do katalogu firm należą zarówno instytucje publiczne jak i firmy prywatne, które przystąpiły do programu. Są to m. in. środki transportu, muzea, teatry, parki narodowe, ośrodki turystyczne, rekreacyjne, wypoczynkowe, sale zabaw, szkoły tańca oraz wiele innych. Aby skorzystać ze zniżki należy w punkcie zakupu biletu wstępu okazać kartę. Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać z karty nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu.
Karta Dużej Rodziny 2015 uprawnia osoby z rodzin wielodzietnych do otrzymywania m.in. zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżki w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców oraz darmowe wstępy do parków narodowych.
Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny został przyjęty przez rząd w dniu 25 listopada 2014 roku. Od 1 stycznia 2015 r. program wszedł w życie, nie będzie już realizowany na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów, ale będzie uregulowany ustawowo. Nie zmienia to jednak ulg jakie przysługują rodzinom wielodzietnym, które posiadają już Kartę Dużej Rodziny.
Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. W urzędzie gminy będzie podana informacja o instytucjach, które zajmują się wydawaniem karty – tam należy złożyć wniosek. Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. O kartę mogą ubiegać się także rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.
Jakie dokumenty należy przedstawić, składając wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny?
Składając wniosek o przyznanie Karty, przedstawia się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:
1) w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
2) w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
3) w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
4) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
5) w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;
6) w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
7) w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Karta wydawana jest bezpłatnie, płatne jest tylko wydanie jej duplikatu, którego koszt wynosi 9,21 zł.
Karta Dużej Rodziny 2015 z roku na rok poszerza listę partnerów oferujących zniżki dla posiadaczy. Warto z niej skorzystać.
A Wy korzystacie z Karty Dużej Rodziny? Czy może dopiero będziecie składać wniosek o jej wydanie? Porozmawiajmy na forum:
KARTA DUŻEJ RODZINY 2015 - forum>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.