Najlepszym pokarmem dla oseska jest mleko matki. Zapewnia mu prawidłowy rozwój i wpływa na jego odporność. Okazuje się jednak, że korzyści są obopólne. Gdy karmisz piersią malucha twój organizm wydziela hormon – oksytocynę. Wpływa on korzystnie na twoje zdrowie i kondycję psychiczną. Poza tym wzmacniasz swój kontakt z dzieckiem, zacieśniając z nim wspaniałą emocjonalną więź.
Autor zdjęcia/źródło: flikr.com/Hamish Darby
Pokarm pojawia się u matki już w trakcie ciąży, a jego wartość odżywcza zmienia się wraz z rozwojowymi potrzebami dziecka. Także w trakcie karmienia pokarm jest różny. Pierwsze krople mleka są bardziej wodniste i bogate w cukier. W trakcie picia przez malucha pojawiają się w mleku białko oraz tłuszcze i mleko staje się bardziej gęste zaspokajając apetyt dziecka.
Więcej pokarmu
Każda mama może karmić piersią malucha. Gdy jednak zdarza się, że mleka w piersiach masz mniej i dziecko nie jest najedzone, nie musisz sięgać po butelkę z mlekiem. Poznaj sposoby, jak zwiększyć laktację.
- Karm dziecko zawsze, gdy tylko ma na to ochotę. Mleka będzie więcej. Możesz go karmić 10-12 razy na dobę. Jeśli zauważysz, że masz mało pokarmu spędź cały dzień z dzieckiem i dawaj mu pierś do ssania, kiedy tylko zechce.
- Gdy kładziesz się przy dziecku, dawaj mu pierś do ssania.
- Nie używaj smoczka. Zaspokaja on głód i potrzebę ssania. Może spowodować problemy z karmieniem. Jeśli dziecko przyzwyczai się do ssania smoczka, będzie płycej ssać pierś. Wtedy nie opróżni piersi do końca, co spowoduje, że mleka w piersiach będzie jeszcze mniej.
- Karm noworodka przynajmniej raz w nocy. W godzinach nocnych w twojej krwi jest więcej prolaktyny wpływającej na ilość mleka w piersiach.
- Pierś powinna wypełniać całą buźkę dziecka. Jeśli słyszysz cmokanie, oznacza to że chwyciło pierś zbyt płytko. Jeszcze raz podaj pierś dziecku. Dopiero charakterystyczne postękiwanie oznacza odgłos połykanego mleka.
- Koniecznie odciągaj mleko między karmieniami. Nie martw się, nie odbierasz go dziecku. Im więcej odciągniesz mleka, tym więcej pokarmu wytworzy się w piersiach.
- Nie pospieszaj dziecka podczas karmienia, ale też nie pozwól żeby zasnęło. Kiedy zaśnie połaskocz go delikatnie w policzek.
- Dużo pij. Powinnaś pić litr płynów więcej niż zazwyczaj. Twoje dziecko wypija około litra mleka. Pamiętaj, że powinnaś uzupełnić te braki najlepiej wodą niegazowaną, owocowymi herbatkami lub sokami.
- Stosuj mlekopędne zioła jak anyż, koper włoski czy czarnuszkę. W sklepach zielarskich kupisz gotowe zestawy ziół mlekopędnych. Pij je z umiarem, trzy filiżanki dziennie. Większa ilość może spowodować u noworodka kolkę.
Babcine sposoby
Każda babcie wie, że na zwiększenie laktacji najlepsza jest bawarka czyli herbata z mlekiem oraz różne ziołowe mieszanki. Zaopatrz się w ziółka pobliskiej zielarni i przyrządź w domu ziołowy napar lub odwar.
Napar przygotujesz zalewając zioła wrzątkiem i trzymając pod przykryciem 10 minut. Możesz także zioła zalać zimną wodą i podgrzać do wrzenia, po czym odstawić je na 10 minut. Napar przechowuj w termosie i pij ciepłe 3 razy dziennie. Niektóre zioła najlepiej działają w postaci odwaru. Należy zioła zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu około 20 minut.
Mieszanki ziołowe skuteczne na laktację
- Napar z pokrzywy. Poprawia nie tylko jakość i ilość mleka ale także kondycję włosów i skóry.
- Mieszanka szyszek chmielu, ziela werbeny oraz liści maliny. Zaparz wszystkie zioła w równych częściach.
- Mieszanka z nasion ogórecznika, fenkułu, anyżu i kopry włoskiego wzięta w równych proporcjach.
Możesz zaopatrzyć się w gotowe mieszanki. Są to: Lactosan fix Hipp lub mieszanka ziołowa dla matek karmiących Herbapolu. Nie zapominaj jednak o najważniejszym, dużo pij nawet zwykłej wody.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pierwsze karmienie piersią - wszystko, co trzeba wiedzieć>>
Karmienie piersią – krok po kroku>>