Autor zdjęcia/źródło:
Karmienie mieszane@flikr.com/LLya Haykinson
Karmienie mieszane wybierasz z różnych powodów. Jednym z nich jest powrót do pracy. Także jest ono konieczne, gdy masz za mało pokarmu, musisz wyjechać bez dziecka lub dziecko nie chce ssać piersi.
Bywa, że dziecko ma trudności ze skutecznym ssaniem z powodu zbyt krótkiego wędzidełka lub zbyt mało przybiera na wadze. Wtedy musisz wybrać, albo przejdziesz całkowicie na butelkę, albo przetrwasz kryzys dokarmiając, a potem wrócisz do karmienia piersią. Na karmienie mieszane przechodzisz również, gdy dziecko urodziło się słabe, mało aktywne i nie chce ssać piersi. Jednak taką decyzję podejmuje tylko lekarz.
Jak zorganizować karmienie mieszane?
Najlepszym rozwiązaniem jest odciąganie pokarmu z piersi i przechowywanie go na później. Jeśli mleko odpowiednio przechowasz, nie straci ono wartości odżywczych, a dziecko będzie mogło być nakarmione przez innego opiekuna. To bardzo wygodna metoda, która pomoże ci zaangażować innych członków rodziny. Jednak powinnaś wiedzieć, że jeśli zrezygnujesz z karmienia piersią w nocy, twój organizm przestanie produkować pokarm o tej porze i powrót do nocnego karmienia piersią może być trudny. Także włączenie karmienia mieszanego może zaburzyć prawidłowy mechanizm ssania piersi i w konsekwencji doprowadzić do zatrzymania laktacji. Jeśli zatem decydujesz się na połączenie karmienia piersią i butelką, przemyśl to dobrze. Powrót do wyłącznego karmienia piersią może być trudny lub wręcz niemożliwy.
ZOBACZ: Wkładki laktacyjne z wkładem żelowym - kiedy się przydają?
- Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zastanów się i porozmawiaj z lekarzem lub położną. Specjaliści odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i pomogą wybrać najlepsze dla ciebie i dziecka rozwiązanie.
- Zanim zdecydujesz się na karmienie mieszane poczekaj do momentu, gdy karmienie piersią się ustabilizuje. Zwykle następuje to po sześciu-ośmiu tygodniach od urodzenia dziecka. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego jej ssania, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić, gdyż ssanie smoczka będzie dawać mu większą przyjemność. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś.
- Dbaj o to, aby uprzednio podawać pokarm z piersi, a dopiero później mleko w butelce. Możesz też karmić na zamianę pokarmem swoim i mlekiem modyfikowanym.
- Dopóki nie ma wskazań medycznych, dziecka karmionego piersią nie powinnaś dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Jeśli maluch ssie regularnie, w twojej piersi będzie tyle mleka, ile potrzebuje.
- W karmieniu mieszanym nie możesz stosować mleka krowiego. W tej sprawie skontaktuj się z pediatrą, który dobierze odpowiednią mieszankę. Przy wyborze pokarmu trzeba też wziąć pod uwagę preferencje smakowe malca, bo rozmaite rodzaje mleka modyfikowanego różnią się smakiem. Z kolei, jeśli któreś z rodziców ma skłonność do alergii, dziecko powinno pić mleko HA.
- W czasie karmienia mieszanego możesz podawać dziecku mleko inaczej niż butelką. Spróbuj karmić go łyżeczką, kubeczkiem z miękkim dzióbkiem lub pipetką. Pomocny jest też specjalny zestaw do karmienia (tzw. SNS). Maluch ssie pierś, mając w buzi koniec cienkiej rurki, którą spływa mleko z butelki zawieszonej na twojej szyi.
- Gdy dziecko nie chce zaakceptować gumowego smoczka zastosuj smoczek silikonowy o szerokiej podstawie, bezwonny i neutralny w smaku. Przed podaniem możesz go zmoczyć mlekiem. Do takiej zmiany warto wcześniej przyzwyczaić dziecko. Podaj mu butelkę na godzinę lub dwie po nakarmieniu piersią, gdy jest głodny, ale jeszcze spokojny. Potem spróbuj zamienić najpierw jedno karmienie piersią, a później dwa na posiłki z butelki. W ten sposób malec będzie się przyzwyczajał, a u ciebie stopniowo ureguluje się mechanizm wytwarzania pokarmu.
- Jeśli dziecko pije mleko z piersi i modyfikowane, podawanie mleka z butelki musi jak najbardziej przypominać karmienie piersią. Dziurka w smoczku nie powinna być duża, gdyż maluch musi się natrudzić podobnie jak przy karmieniu naturalnym. Szybkość wypływania mleka jest zależna od kąta nachylenia butelki. Jeśli jest ona podawana dość płasko, dziecko dzięki sile ssania określa ilość pobieranego mleka, a język zachowuje się podobnie jak przy ssaniu piersią.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: