Konsultantka laktacyjna
Można już w okresie ciąży odnaleźć konsultantkę laktacyjną i spotkać się z nią na jedną, dwie rozmowy. Oczywiście takie spotkania będą pełnopłatną wizytą laktacyjną, ale warto w to zainwestować. Polski system ochrony zdrowia, póki co nie widzi miejsca dla konsultantek laktacyjnych, na szczęście one istnieją.
Przed takim spotkaniem warto sprawdzić miejsce, w którym konsultantka zdobywała swoją wiedzę. Najwyższe rekomendacje daje ukończenie szkolenia w Centrum Nauki o Laktacji w Warszawie.
O co warto zapytać, o czym porozmawiać?
- Ocena brodawek (jeśli są wklęsłe lub płaskie mogą sprawić problemy).
- Dlaczego dzieci karmione odpowiednio długo piersią są inteligentniejsze, zdrowsze i lepiej przystosowane społecznie?
- Po co w mleku matki są komórki macierzyste?
- Jakie ryzyko i koszty związane są z wczesnym przejściem na żywienie sztuczne?
- Kto w szpitalu lub niedaleko miejsca zamieszkania może w sposób fachowy i kompetentny ocenić umiejętności ssania dziecka zaraz po porodzie?
Ale najważniejsze jest sprawdzenie, czy konsultantka „odpowiada” przyszłej mamie? Czy można jej zaufać i zaprosić na wizytę po porodzie, w wypadku wystąpienia problemów z karmieniem piersią?
Warto wiedzieć więcej
Suche zalecenia nie poparte głębokim przekonaniem i wiedzą są niewiele warte. Dlatego już w kresie ciąży czytaj, sprawdzaj i dociekaj. Wszystko po to, byś w sposób świadomy dokonała wyboru. Abyś nie zgubiła tego, co zapewnia dziecku optymalny rozwój, a rodzinie pozwala zaoszczędzić wielotysięczne kwoty w budżecie domowym.
A w razie wystąpienia trudności z karmieniem naturalnym po porodzie byś wiedziała gdzie i jak je rozwiązać: