Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-01-21 11:54:34
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
W czternastym tygodniu ciąży płód rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem. Dziecko połyka duże ilości wód płodowych, ćwicząc w ten sposób układ pokarmowy i wydalniczy.
Dziecko podejmuje również ruchy oddechowe, przygotowując się powoli do usamodzielnienia. Ma dużo miejsca, więc żywo się porusza, wspomagając rozwój układu nerwowego i mięśniowego, dziecko zaczyna się uśmiechać.
W 14 tygodniu ciąży łożysko jest już całkowicie wykształcone i pełni wszystkie należne mu funkcje:
- Funkcja oddechowa
- Funkcja odżywcza
- Funkcja wydalnicza
- Łożysko chroni płód, ponieważ zatrzymuje większość chorobotwórczych bakterii i wirusów, produkuje hormony niezbędne do utrzymania ciąży i wzrostu dziecka.
Dziecko wytwarza również włosy na całym ciele – jest to tzw. lanugo, czyli meszek płodowy, mający za zadaie go ogrzać oraz chronić.
Twarz dziecka coraz bardziej przypomina twarz noworodka. Oczy zaczynają przesuwać się bliżej środka twarzy, nos staje się jeszcze wyraźniej zaznaczony, uszy są na swojej prawidłowej pozycji. Można zauważyć już kości policzkowe i początki owłosienia na twarzy (brwi).
Nerki podejmują swoja funkcję, dziecko siusia do wód płodowych. W dalszym ciągu rozwijają się narządy płciowe. U dziewczynek jajniki schodzą w dół do miednicy z jamy brzusznej, u chłopców rozwija się narząd prostaty. Na tym etapie często możliwe jest już określenie płci dziecka w czasie badania USG.
Z punktu widzenia przyszłej mamy czternasty tydzień stanowi punkt przełomowy w ciąży. Często ustępuje większość objawów związanych z pierwszym trymestrem, jak poranne nudności, brak apetytu, częste oddawanie moczu.
Macica szybko powiększa się, po raz pierwszy mogą pojawić się skutki ucisku macicy na sąsiadujące narządy (częste wizyty w toalecie, obrzęki nóg, niestrawność, wzdęcia).
W tym okresie nadal może występować uczucie częstego parcia na pęcherz i częste oddawanie moczu.
Powinien nastąpić również znaczny powrót energii życiowej. Twój organizm przyzwyczaił się już do ciąży i nie powinnaś męczyć się tak szybko jak wcześniej. Ciesz się tą nową energią – z czasem, wraz z początkiem trzeciego trymestru, znów zacznie ci jej brakować. Pomimo tego pamiętaj, by się nieco oszczędzać, nie podejmować wyczerpujących aktywności fizycznych i dużo odpoczywać w pozycji leżącej.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia, intensywności może nabrać ból w pachwinach związany z pociąganiem więzadeł, na których zawieszona jest powiększająca się coraz szybciej macica. Jest to nieprzyjemne uczucie rozciągania, zupełnie normalne w tym okresie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pierwszą ciążą.
U niektórych kobiet, w związku ze zwiększoną objętością przepompowywanej krwi i uciskiem ciężarnej macicy na naczynia w obrębie miednicy, mogą pojawiać się żylaki kończyn dolnych. Jest to związane ze skłonnością genetyczną - jeśli twoja mama doświadczyła żylaków w ciąży, to jest bardzo prawdopodobne, że ty też ich doświadczysz. Żeby ograniczyć ich występowanie, należy unikać stania, dużo się ruszać (ale nie przemęczać!) oraz leżeć z nogami uniesionymi ponad resztę ciała.
Mogą występować również krwotoki z nosa, spowodowane większym ukrwieniem błon śluzowych. W razie ich wystąpienia spróbuj chłodzić nos okładami z wody, staraj się zachować odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni, aby nie dopuścić do wysychania i pękania błon w nosie.
Niektóre kobiety na tym etapie odczuwają już wyraźny wzrost apetytu. W takim wypadku pamiętaj, aby nie przesadzać z jedzeniem, a w szczególności unikać bardzo obfitych posiłków – staraj się jeść częściej, a w mniejszych ilościach.
W czternastym tygodniu ciąży istnieje możliwość wyczucia ruchów płodu. Co prawda jest jeszcze bardzo wcześnie, ale niektóre kobiety, które już wcześniej rodziły dzieci, deklarują wyczuwanie ruchów dziecka już na tak wczesnym etapie ciąży. Na początku będą one przypominać poruszanie się bąbelków gazu w brzuchu i trudno będzie je odróżnić od perystaltyki jelit. Z czasem nauczysz się rozpoznawać ruchy dziecka i staną się one stałym elementem towarzyszącym innym objawom ciąży. Ruchy te będą szybciej wyczuwalne, jeśli jest to twoja kolejna ciąża – wtedy masz większą praktykę w ich „wychwytywaniu” i identyfikacji.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.