Opublikowany przez: AleksandraM 2014-12-09 11:27:34
Jeśli pomyślisz już o tym, że chciałbyś zaplanować swoją ciążę musisz zmienić swój styl życia, zadbać o siebie. Najlepiej będzie jak udasz się do lekarza zrobisz odpowiednie badania krwi, zbadasz tarczycę, wykonasz usg ginekologiczne i usg piersi, zrobisz cytologię. Trzeba również odwiedzić stomatologa, zbadać o swój stan uzębienia, a także lekarza internistę.
Na pół roku przed zaplanowaniem poczęcia należy przyjmować kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu. Okres przygotowania musi być szczególny tzn. trzeba stronić od alkoholu, jeśli palisz papierosy należy je rzucić, musisz się wysypiać ,nie możesz być zestresowana i przemęczona. Nie uprawiaj również w tym czasie sportów wyczynowych, które powodują wyczerpanie organizmu. Zadbaj również o swego partnera, aby dobrze się odżywiał, był wypoczęty i nie pił alkoholu, to samo dotyczy papierosów.
Jeśli zastosujesz się do tych wszystkich wskazówek, myślę, że dobrze przygotujesz się do poczęcia swego potomstwa.
Sama naprawdę nie wiesz czy jesteś w ciąży.
MAMA: Wbrew pozorom, w pierwszym tygodniu ciąży wcale... nie jesteś w ciąży!
Ten paradoks wynika z medycznej praktyki - licząc czas trwania ciąży lekarze cofają się aż do początku cyklu owulacyjnego, mimo że do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj w jego połowie (czyli... w trzecim tygodniu ciąży!).
DZIECKO: Jeszcze nie rozwija się dziecko. Żeby doszło do zapłodnienia musisz wyliczyć okres płodny,w którym nastąpi owulacja i zacząć starać się. Dzień, w którym jest szansa na poczęcie dziecka wypada mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego.
Dodatkowo planując ciążę skorzystaj z poniższych rad:
- nie pij alkoholu
- nie pal papierosów
- zdrowo się odżywiaj
- wysypiaj się, odpoczywaj po pracy
- połykaj kwas foliowy
Pierwsze dwa tygodnie nie są jeszcze ciążą w pełni tego słowa znaczeniu. Tak naprawdę w pierwszych dwóch tygodniach ciąży jeszcze w ciąży nie jesteś, a w pierwszych czterech tygodniach nawet o ciąży nie wiesz – ciążę można stwierdzić zwykle dopiero na początku piątego tygodnia. Natomiast w ciele kobiety dochodzi do cyklicznych zmian, które dają możliwość zajścia w ciążę. Nie można zapominać też o przyszłym ojcu – w jego jądrach właśnie dojrzewa plemnik, który da początek nowemu życiu.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.