Opublikowany przez: monika.g 2019-11-27 00:27:09
Autor zdjęcia/źródło: Jakie pieczywo dla dziecka @ Welcome to all and thank you for your visit ! ツ z Pixabay
Dzieci uwielbiają podgryzać bułeczkę w czasie spaceru czy podczas śniadania rodziców. Już 8-10 miesięczne maluchy chętnie zajadają pieczywo. Poznały już smak pierwszych warzyw i owoców oraz kasz również zawierających gluten, więc pieczywo jest kolejnym etapem rozszerzania ich diety. Mają także pierwsze ząbki, którymi z łatwością rozprawiają się z miękką bułką czy kromką chleba. Jednak nie każda bułka czy chleb nadają się dla niemowlaka czy małego dziecka, a niektóre rodzaje mogą mu wręcz zaszkodzić. Jakie pieczywo dla dziecka będzie najlepsze?
Pieczywo swoją wartość odżywczą zawdzięcza przede wszystkim mące, z której jest wykonane. Najbardziej wartościowe jest więc to zrobione z mąki z pełnego przemiału, czyli razowe, żytnie i pełnoziarniste. Zawiera ono białko roślinne, witaminę E oraz witaminy z grupy B, minerały takie jak żelazo, magnez, cynk, miedź, potas, fosfor, a także błonnik pokarmowy.
Jednak takie pieczywo nie jest odpowiednie dla dzieci poniżej 2. roku życia, ponieważ jest dla nich zbyt ciężkostrawne głównie ze względu na wysoką zawartość błonnika.
Niemowlętom, które poznają dopiero smak pieczywa najlepiej jest w pierwszej kolejności podawać pieczywo białe z mąki oczyszczonej. Nie jest ono tak bogate w wartościowe składniki jak pieczywo razowe, ale jest od niego dużo bardziej lekkostrawne. Niedojrzały jeszcze układ pokarmowy maluszka lepiej przyswoi taki rodzaj pieczywa.
Pieczywo razowe malec powinien zacząć jeść dopiero po ukończeniu 2. roku życia. Natomiast już po 1. roku życia oprócz białego pieczywa może również zajadać grahamki, które mają podobne wartości odżywcze do pieczywa razowego, ale są od niego lżejsze i delikatniejsze. Maluchy mogą też próbować pieczywa z dodatkiem pestek dyni, ziaren słonecznika czy sezamu, ponieważ dodatki te są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają rozwój mózgu i układu nerwowego malca.
Wybierając pieczywo dla dziecka przeczytaj dokładnie jego skład. Unikaj dodatków takich jak lecytyna sojowa i mąka sojowa oraz karmel, który sam w sobie nie jest szkodliwy, ale barwi na ciemny kolor. To sprawia, że chleb go zawierający może wyglądać jak ciemny razowy, a w rzeczywistości będzie to chleb z białej, oczyszczonej mąki pszennej.
Zwróć też uwagę na datę ważności. Jeśli jest długa oznacza to, że chleb czy bułka zawiera konserwanty, a to oznacza, że nie nadaje się dla malucha. Naturalne pieczywo zachowuj swoją świeżość przez 2-3 dni.
Nigdy nie podawaj dziecku chleba tostowego, ponieważ zawiera on największe ilości konserwantów i spulchniaczy. Jak najrzadziej podawaj malcowi białe bułki, które nie mają zbyt wielu wartości odżywczych przez co nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dziecka.
Pamiętaj również o prawidłowym przechowywaniu pieczywa. Nie trzymaj go w torebkach foliowych, ale papierowych lub płóciennych. Możesz użyć również specjalnego pojemnika na pieczywo. Jeśli zauważysz pleśń na jednej kromce wyrzuć cały bochenek, bo taki chleb nie zadaje się już do spożycia, całość jest spleśniała, a dopiero w jednym miejscu pojawił się jej wykwit
ZOBACZ TAKŻE:
Alergia na gluten>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.