Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-12-29 09:53:46
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Infekcje intymne u kobiet są bardzo powszechne głównie z powodu warunków fizjologicznych panujących w obrębie pochwy, które sprzyjają namnażaniu się mikroorganizmów. Przede wszystkim mają tutaj znaczenie:
Naturalne pH pochwy zapewniane jest przez dobroczynne bakterie zwane pałeczkami kwasu mlekowego (Lactobacillus vaginalis). To dzięki ich obecności utrzymywane jest kwaśne pH pochwy, które hamuje namnażanie się chorobotwórczych mikroorganizmów. Jednak w niektórych sytuacjach może dojść do zachwiania tej równowagi i przerostu niekorzystnych patogenów zasiedlających pochwę. Wśród nich znajdują się:
Aby utrzymać zdrowie okolic intymnych, należy wdrożyć w życie kilka prostych zasad, które pomogą uchronić drogi rodne przed zakażeniem. Po pierwsze należy regularnie dbać o higienę intymną i używać do tego celu delikatnie myjących preparatów, które pomagają utrzymać naturalne pH pochwy. Nie należy intensywnie płukać okolic intymnych, co może spowodować naruszenie dobroczynnej flory, a także po kąpieli dokładnie wysuszyć okolice intymne, najlepiej za pomocą jednorazowego ręcznika. Oprócz tego zaleca się ubieranie bawełnianej i przewiewnej bielizny, która nie blokuje dopływu powietrza. Bardzo ważne jest również utrzymywanie czystości podczas menstruacji, częste zmienianie wkładek i tamponów oraz podmywanie się. Ponadto podczas stosunku odradza się stosowanie perfumowanych i barwionych preparatów nawilżających, które mogą podrażniać delikatny nabłonek pochwy. Dodatkowo po stosunku seksualnym należy opróżnić pęcherz moczowy, co pozwoli na pozbycie się bakterii z obrębu cewki moczowej, które z łatwością mogą przedostać się do pochwy.
W przypadku wystąpienia świądu, zaczerwienienia okolic intymnych i charakterystycznych upławów można z dużą dozą prawdopodobieństwa podejrzewać infekcję intymną. W tym przypadku warto sięgnąć po preparaty, które są przeznaczone do leczenia zakażeń pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych np. Canesten, który będzie odpowiedni dla infekcji grzybiczych z rodzaju Candida albicans. Z kolei w przypadku zakażeń wywołanych przez bakterie konieczne będzie leczenie przy użyciu doustnych lub dopochwowych antybiotyków przepisanych po wcześniejszym zbadaniu przez lekarza ginekologa. Oprócz tego nie można zapomnieć o delikatnej higienie pochwy, najlepiej przy użyciu środków rekomendowanych przez dermatologów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.