Opublikowany przez: Familiepl 2022-11-08 08:10:24
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash
11 listopada to w całej Polsce dzień wyjątkowy. Święto Niepodległości obchodzone jest wyjątkowo uroczyście i dostojnie. Jest to ważne święto, ponieważ w 1918 roku, właśnie 11 listopada, nasz kraj odzyskał niepodległość po 123 latach.
Niepodległość celebruje się nie tylko w pochodach i manifestacjach, ale również na uroczystych apelach w szkołach. Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest niepodległość? Zwłaszcza młodsze dzieci mogą mieć kłopot, aby dobrze to zrozumieć. Poza wspólnym zrobieniem biało-czerwonego kotylionu, warto to wyjaśnić dziecku nieco dokładniej.
Z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada w szkołach zwoływane są apele, a dzieci recytują wiersze patriotyczne, śpiewają piosenki i biorą udział w przedstawieniach. Czy jednak zawsze wiedzą, czego dokładnie dotyczy to święto? Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest niepodległość? Nie obędzie się tutaj bez historycznych faktów, ale przedstawionych w sposób zrozumiały dla młodszych dzieci. Tłumacząc dziecku, co to jest niepodległość, warto zacząć od naszych symboli narodowych, czyli godła, flagi i hymnu.
Tłumacząc dziecku, co to jest niepodległość, proponujemy naszą lekcję zacząć od tego, że mieszkamy w Polsce, jesteśmy Polakami, mówimy tym samym językiem i mamy poczucie wspólnoty. Dla nas dorosłych jest to oczywiste, ale dla dzieci, zwłaszcza małych – niekoniecznie. Wyjaśnijmy również, jakie kraje z nami sąsiadują i jakim mówią językiem. Dodajmy też, że każdy kraj ma swoje granice – warto je dziecku pokazać na mapie politycznej.
Pomocna w rozmowach o niepodległości może być również legenda o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie, którzy wędrowali razem poszukując miejsca na swoje osady. Wędrówka Lecha zakończyła się, gdy na polanie ujarzał białego orła i jego gniazdo. Stąd też wzięła się nazwa grodu Gniezno oraz nasze godło.
Nasze godło, to orzeł biały w koronie, na czerwonej tarczy. Natomiast polska flaga jest prostokątna, w dwóch barwach – białej na górze i czerwonej na dole. Hymn Polski to Mazurek Dąbrowskiego – możecie go razem z dzieckiem zaśpiewać! Wyjaśniając dziecku, co to jest niepodległość, pamiętaj również, aby przekazać, że symbole narodowe traktujemy z szacunkiem i powagą.
Często wyjaśniając dziecku, co to jest niepodległość, rodzice mają problem z przedstawieniem rozbiorów. Proponujemy pokazać to obrazowo na rysunku lub mapie. Jeśli wcześniej wyjaśnialiśmy dziecku, czym są granice państwa i opowiadaliśmy o sąsiadach, będzie nam łatwiej.
Najprościej wyjaśnimy rozbiór Polski i co to jest niepodległość, gdy narysujemy na kartce mapę Polski i możemy ją obrazowo podzielić trzema kolorami na trzy części. Dostosujmy komunikat do wieku dziecka, warto więc mówić mu fakty, które go zainteresują i je zapamięta. Na przykład, ze podczas zaborów dzieci w szkołach nie mogły mówić po polsku, a za złamanie zakazu groziły kary.
CZYTAJ TEŻ >> Patriotyzm, co o nim wiedzą małe dzieci?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.