Opublikowany przez:
monika.g
2015-09-22 16:43:33
Skutki stresu odczuwamy codziennie. Jesteśmy zabiegani, pochłonięci rywalizacją, przygnieceni nadmiarem obowiązków. Ogromna ilość otaczających nas czynników stresujących, również środowiskowych, takich jak pogoda, dźwięki, zmiany pór roku sprawiają, że nie sposób przed nimi uciec. Kobiety ciężarne są wrażliwsze i bardziej podatne na stres, co w ich przypadku jest szczególnie niewskazane, a nawet niebezpieczne. Stres w ciąży jest jednak nieunikniony. W skutecznej walce z nim warto jest zniwelować przyczyny, a nie objawy.
(Pixabay.com@ Jak walczyć ze stresem w ciąży)
Jak walczyć ze stresem w ciąży? – zlikwiduj przyczyny stresu
Zastanów się co stresuje cię najbardziej. Boisz się o dziecko, denerwujesz, że sobie nie poradzisz w roli mamy, że twój mąż będzie musiał utrzymywać całą waszą rodzinę sam, nie poradzicie sobie finansowo, że nie masz wsparcia w teściach albo wtrącają się za bardzo. Jest wiele czynników powodujących stres, nie wszystkie da się wyeliminować, ale te które możesz, zlikwiduj. Jeśli ludzie, którzy cię otaczają źle na ciebie wpływają, unikaj ich towarzystwa. Spaceruj, czytaj książki, chodź na spotkania dla przyszłych rodziców. Pamiętaj, że twój spokój jest teraz najważniejszy, aby nic nie zakłócało prawidłowego rozwoju twojego malucha. Przygotuj sobie kalendarz, w którym będziesz notować wszystkie rzeczy do zrobienia przed narodzinami dziecka. Gdy uporządkujesz otaczający cię chaosu będziesz spokojniejsza.
Jak walczyć ze stresem w ciąży? – wpływ stresu na dziecko
W ciąży twój stan emocjonalny jest mocno rozchwiany przez hormony, silniej reagujesz na stres, szybciej się wzruszasz i łatwiej denerwujesz, częściej płaczesz i narzekasz. Dziecko wyczuwa twoje emocje i stres, dlatego musisz o tym pamiętać i nie poddawać się stresującym sytuacjom.
Pod wpływem stresu organizm ludzki wytwarza kortyzol - hormon stresu. Gdy jest go zbyt dużo w organizmie matki może on powodować wady rozwojowe u dziecka. Prowadzi to do wad serca i układu nerwowego. W pierwszym trymestrze stres może spowodować poronienie, a w późniejszych miesiącach ciąży przyczynia się do przedwczesnego porodu. Pod wpływem stresu wzrasta również ciśnienie krwi, co prowadzi do przedwczesnego odklejenia się łożyska. Długotrwały silny stres zaburza pracę mózgu jeszcze nienarodzonego dziecka.
Jak walczyć ze stresem w ciąży? – skuteczne techniki
Jak walczyć ze stresem w ciąży? - techniki relaksacyjne
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak radzić sobie ze stresem? - PORADY PSYCHOLOGA>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.