Jak unikać zaparowanych okien zimą? Domowe SPOSOBY - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak unikać zaparowanych okien zimą? Domowe SPOSOBY

Jak unikać zaparowanych okien zimą? Domowe SPOSOBY

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa azerbaijan_stockers na Freepik

Zaparowane okna zimą mogą być nie lada kłopotem. Jak sobie z nim poradzić? Znamy kilka sposobów.

Zimą wiele osób boryka się z problemem zaparowanych okien. Wilgoć skraplająca się na szybach może nie tylko utrudniać widoczność i wyglądać nieestetycznie, ale także prowadzić do powstania pleśni i grzybów. Istnieje wiele sposobów, aby zminimalizować ten problem, wykorzystując porady z internetowych grup i eksperckie.

Zaparowane okna: zapewnij odpowiednią wentylację

Jednym z głównych powodów zaparowania okien jest brak odpowiedniej wentylacji. Codzienne wietrzenie pomieszczeń na kilka minut pozwala na wymianę wilgotnego powietrza na świeże, co może zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu. Również odpowiednie ustawienie okien (regulacja) lub zmiana profilu regulacji i rozszczelnienie, mogą zapobiegać wilgoci na szybach.

Preparaty przeciw zaparowaniu szyb

W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty, których skład zapobiega osadzaniu się pary wodnej na szybach.  Tworzą one cienką warstwę na szybach, utrudniającą skraplanie się wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci – sposób na zaparowane okna

Zimą, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz jest bardzo duża, zaparowane szyby są problemem wielu osób. Domowym sposobem, jednocześnie bardzo skutecznym, będą elektryczne pochłaniacze wilgoci. Można również monitorować poziom wilgotności w pomieszczenia za pomocą wilgotnościomierza. To pozwoli śledzić wilgotność powietrza, dzięki czemu będziemy wiedzieli, kiedy na przykład uchylić lub rozszczelnić nieco okna.

Domowy sposób na zaparowane okna: ryż

Umieszczenie worków z żelową krzemionką lub miseczek z ryżem w pobliżu okien może pomóc wchłonąć nadmiar wilgoci z powietrza, zmniejszając ryzyko zaparowania. Zapobiegaj też różnicom temperatur między wnętrzem, a powierzchnią szyb. Równomierne ogrzewanie pomieszczenia może zmniejszyć skraplanie się pary wodnej na szybach.

Pamiętaj, że różne metody mogą działać bardziej lub mniej skutecznie w zależności od warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu, dlatego warto eksperymentować, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Jednakże przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach nie jest zdrowe, dlatego radzimy je często wietrzyć nawet zimą.

CZYTAJ TEŻ >> Sezon na grypę - jakie są objawy?