Jak rozpoznać skurcze porodowe? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Autor zdjęcia/źródło: Jak rozpoznać skurcze porodowe @fotolia

Zbliża się termin porodu, dlatego z coraz większą uwagą wsłuchujesz się w sygnały wysyłane przez organizm? Zastanawiasz się, czy rozpoznasz skurcze porodowe? Oto kilka charakterystycznych objawów, które pozwolą odróżnić je od tzw. skurczów przepowiadających.

Niezależnie od tego, czy kalkulator porodu pokazuje datę zbieżną z terminem wyznaczonym podczas USG, akcja porodowa może rozpocząć się w dowolnym momencie pod koniec ciąży. Dlatego wiele kobiet – szczególnie tych rodzących pierwszy raz – zastanawia się nad ryzykiem przeoczenia właściwych skurczów. Doświadczone panie oraz eksperci podkreślają – są one na tyle charakterystyczne, że trudno je pomylić z czymkolwiek innym.

Skurcze porodowe – cechy charakterystyczne

Skurcze porodowe mają jedno zadanie – doprowadzić do porodu. Dlatego ich regularne występowanie przyczynia się do skrócenia szyjki macicy, jej rozwierania i wypchnięcia dziecka na zewnątrz. Z tego powodu są bardzo silne i nierzadko bolesne, a także trwają nawet wiele godzin.

Tego rodzaju skurcze mają to do siebie, że pojawiają się najczęściej w okresie wskazanym przez kalkulator porodu. Ponadto występują regularnie. Odstępy między poszczególnymi skurczami jednak się zmieniają – w zależności od fazy porodu:

  • w I okresie pojawiają się co 10-15 minut, następnie co 3-5 minut,
  • w II okresie występują co 2-5 minut,
  • w III okresie pojawiają się co 1-2 minuty.

Wraz ze zwiększeniem częstotliwości, dochodzi do zwiększenia intensywności nasilenia. Ból w trakcie trwania skurczu staje się coraz mocniejszy – swoje apogeum osiąga w kluczowej fazie porodu, by ustąpić na sam koniec.

Skurcze porodowe z łatwością rozpoznasz po:

  • skracaniu się odstępów pomiędzy skurczami przy jednoczesnym wydłużeniu czasu ich trwania,
  • rozległości – ból możesz odczuwać nie tylko w okolicy brzucha i podbrzusza, ale również w części lędźwiowej i krzyżowej,
  • stopniowym zwiększaniu ich nasilenia.

W przeciwieństwie do skurczów przepowiadających towarzyszą im dodatkowe objawy. Wśród nich wymienić można m.in. biegunkę, odejście wód płodowych, odejście czopa płodowego.

Czujesz skurcze porodowe? I co dalej?

Jeśli odczuwasz pierwsze skurcze porodowe, nie panikuj. Zanim akcja porodowa rozpocznie się na dobre, może minąć nawet kilka godzin. Do szpitala udaj się, gdy zaczną pojawiać się co 5 minut. W tym czasie możesz wziąć ciepłą kąpiel, która  pomoże złagodzić ból.