Niezależnie od tego, czy kalkulator porodu pokazuje datę zbieżną z terminem wyznaczonym podczas USG, akcja porodowa może rozpocząć się w dowolnym momencie pod koniec ciąży. Dlatego wiele kobiet – szczególnie tych rodzących pierwszy raz – zastanawia się nad ryzykiem przeoczenia właściwych skurczów. Doświadczone panie oraz eksperci podkreślają – są one na tyle charakterystyczne, że trudno je pomylić z czymkolwiek innym.
Skurcze porodowe – cechy charakterystyczne
Skurcze porodowe mają jedno zadanie – doprowadzić do porodu. Dlatego ich regularne występowanie przyczynia się do skrócenia szyjki macicy, jej rozwierania i wypchnięcia dziecka na zewnątrz. Z tego powodu są bardzo silne i nierzadko bolesne, a także trwają nawet wiele godzin.
Tego rodzaju skurcze mają to do siebie, że pojawiają się najczęściej w okresie wskazanym przez kalkulator porodu. Ponadto występują regularnie. Odstępy między poszczególnymi skurczami jednak się zmieniają – w zależności od fazy porodu:
- w I okresie pojawiają się co 10-15 minut, następnie co 3-5 minut,
- w II okresie występują co 2-5 minut,
- w III okresie pojawiają się co 1-2 minuty.
Wraz ze zwiększeniem częstotliwości, dochodzi do zwiększenia intensywności nasilenia. Ból w trakcie trwania skurczu staje się coraz mocniejszy – swoje apogeum osiąga w kluczowej fazie porodu, by ustąpić na sam koniec.
Skurcze porodowe z łatwością rozpoznasz po:
- skracaniu się odstępów pomiędzy skurczami przy jednoczesnym wydłużeniu czasu ich trwania,
- rozległości – ból możesz odczuwać nie tylko w okolicy brzucha i podbrzusza, ale również w części lędźwiowej i krzyżowej,
- stopniowym zwiększaniu ich nasilenia.
W przeciwieństwie do skurczów przepowiadających towarzyszą im dodatkowe objawy. Wśród nich wymienić można m.in. biegunkę, odejście wód płodowych, odejście czopa płodowego.
Czujesz skurcze porodowe? I co dalej?
Jeśli odczuwasz pierwsze skurcze porodowe, nie panikuj. Zanim akcja porodowa rozpocznie się na dobre, może minąć nawet kilka godzin. Do szpitala udaj się, gdy zaczną pojawiać się co 5 minut. W tym czasie możesz wziąć ciepłą kąpiel, która pomoże złagodzić ból.