Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-04-22 13:20:16
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa master1305 na Freepik
Wychowanie dzieci to jedno z najtrudniejszych zadań, z którymi muszą zmierzyć się rodzice. Każde dziecko jest inne, co oznacza, że w różnych stacjach mogą być potrzebne różne metody wychowawcze. Jedną z trudniejszych rozmów, jakie odbędziemy z naszym dzieckiem, będzie rozmowa o złym zachowaniu dziecka. Jak się przygotować do takiej rozmowy z dzieckiem?
Jeśli zdarzyło się, że nasze dziecko źle się zachowało w stosunku do nas, czy innego dziecka, warto o tym z nim porozmawiać. W zależności od tego, czy złe zachowanie dziecka wymaga natychmiastowej interwencji (bicie, kopanie itp.), czy niekoniecznie, rozmowa na temat złego zachowania powinna odbyć się w odpowiednim czasie i miejscu. Niezależnie od sytuacji warto natomiast unikać rozmów w sytuacjach emocjonalnych lub w miejscu publicznym. Wybierz spokojny moment i przyjazne dziecku miejsce, w którym obydwoje będziecie mogli skoncentrować się na rozmowie.
Gdy rozmawiamy z dzieckiem o jego złym zachowaniu, bądźmy konkretni i precyzyjni. Dostosujmy też komunikaty i język wypowiedzi do wieku i możliwości dziecka. Opowiedz dziecku, co zrobiło i dlaczego jest to złe zachowanie. Na przykład: "Kiedy zabierasz bratu zabawki, sprawiasz mu przykrość".
Niezwykle ważną sprawą w rozmowie z dzieckiem o jego złym zachowaniu, będzie tez nazywanie swoich odczuć, nie zawsze zachowania dziecka. Na przykład: "Czuję się smutny, gdy widzę, że obrażasz innych", zamiast "Niedobrze się zachowujesz, znowu się denerwowałam".
Rozmowa o złym zachowaniu powinna być dwustronna, dlatego bądź gotowy wysłuchać, co ma do powiedzenia dziecko. Pamiętaj, że mogło ono mieć swoje powody dla złego zachowania, które warto zrozumieć. Ważne jest także, aby zrozumiało konsekwencje swojego złego zachowania. Wspólnie omówcie, jakie mogą być skutki danego działania (zarówno dla dziecka jak i innych). Podpowiedz tez dziecku, jak może uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
Pamiętaj, aby zachować spokój i cierpliwość podczas rozmowy z dzieckiem. Jeśli sami się zdenerwujemy, możemy stracić kontrolę nad sytuacją i nie osiągniemy pożądanych rezultatów.
Ważne! Po rozmowie o złym zachowaniu dziecka, nie zapomnij o pozytywnym wzmocnieniu. Pochwal je, gdy zachowuje się dobrze i pokaż, że doceniasz jego wysiłki w poprawie swojego zachowania.
CZYTAJ TEŻ
>> Ruch na świezym powietrzu - jak wpływa na rozwój dziecka?
>>>Super Things — zabawa w Kaboom City
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.