Jak przygotować dziecko do e-wizyty u pediatry? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak przygotować dziecko do e-wizyty u pediatry?

Jak przygotować dziecko do e-wizyty u pediatry?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Charakter przygotowań do e-wizyty może się różnić w zależności od wieku dziecka. Starszakom, przedszkolakom, a nawet młodzieży należy przede wszystkim wytłumaczyć, w jakim celu chcesz porozmawiać z pediatrą. Przed konsultacją młodszych dzieci musisz zadbać o inne aspekty, np. o odpowiednią porę dnia.

Jak przygotować najmłodszych do e-wizyty?

Najmłodsze maluchy jak najbardziej mogą brać czynny udział w telekonsultacji z lekarzem, o ile ich stan zdrowia na to pozwala. Jednak aby spotkanie przebiegało sprawnie, należy dziecko odpowiednio przygotować. Przede wszystkim ważna jest pora dnia. Jeśli chcesz lekarzowi zgłosić problem dermatologiczny lub możesz mieć trudności z dokładnym i zrozumiałym opisem objawów, np. dotyczących zachowania malucha, zatroszcz się, aby godzina połączenia pasowała do rytmu dobowego dziecka. Najlepiej, żeby maluch był rozbudzony i najedzony. Wywieranie na nim presji w porze posiłku czy drzemki może wywołać rozdrażnienie, a nawet nasilić dolegliwości chorobowe. Dogodne godziny oraz możliwość rejestracji dziecka znajdziesz na stronie https://www.welbi.pl/konsultacja-lekarska-online/. Ponadto lekarz może chcieć obejrzeć malucha, np. chorą okolicę ciała, dlatego ubierz dziecko tego dnia w coś lekkiego i luźnego, co można szybko zdjąć w razie potrzeby. Przyszykuj także ulubione zabawki, książeczkę, gryzak czy coś do picia lub przekąski. To pozwoli zająć dziecko, gdy straci zainteresowanie rozmową i grzecznym siedzeniem przed kamerą, a Tobie umożliwi spokojne dokończenie konsultacji. 

Przygotowania dla starszaków

Jednym z najważniejszych etapów przygotowań do telekonsultacji z maluchem u pediatry jest wytłumaczenie dziecku istoty spotkania i przedstawienie mu zalet tego typu kontaktu z lekarzem. Dziecko może mieć wiele pytań odnośnie do tego wydarzenia, dlatego nie unikaj udzielania wyczerpujących odpowiedzi. Aby zachęcić starszaka do aktywnego udziału w rozmowie, możesz poprosić go o zanotowanie na kartce dolegliwości, jakie mu dokuczają, lub o stworzenie listy pytań do lekarza. Jeśli dziecko nie będzie przekonane do tego pomysłu, uprzedź go o tym, że to Ty opowiesz lekarzowi o problemie, z którym się zgłaszacie, a jeśli maluch będzie chciał coś dodać od siebie w trakcie konsultacji, to lekarz go chętnie wysłucha. Przygotujcie sobie też wygodny kącik do e-wizyty. Zadbaj o to, aby nic nie rozpraszało uwagi dziecka, np. telewizor, hałasy zza okna czy niesforny pies chcący się bawić. Dla zwiększenia komfortu dziecka podczas rozmowy pozwól mu na obecność przy sobie ulubionego misia, lalki czy auta. Zabawki mogą pełnić funkcję kotwicy bezpieczeństwa podczas krępującej rozmowy z nieznajomym. 

Jak przygotować nastolatka?

Oprócz spisania lub stworzenia w pamięci listy objawów warto poprosić dziecko o przygotowanie dokumentu tożsamości. Poza tym nastolatek może zebrać dokumentację medyczną związaną z problemem, z który się zgłaszacie, w tym np. wyniki ostatnich badań, przyjmowane leki (doustne i zewnętrzne) czy opis niefarmakologicznych metod łagodzących dolegliwości, jak kąpiele, okłady, opatrunki. Rezerwując termin e-wizyty, uwzględnij preferencje dziecka. Może mieć ono jakieś plany na ten czas. Wybierzcie razem dogodny dla Was termin.