Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2019-03-29 11:35:27
Autor zdjęcia/źródło: przewijanie dziecka, mat. prasowe
Zmianę pieluchy najlepiej wykonywać w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Jeśli jednak nie mamy dostępu do przewijaka możemy go zastąpić sofą lub łóżkiem, które przykrywamy np. wielorazową pieluszką, kocykiem, bądź specjalnym podkładem. Uchroni to podłoże przed zabrudzeniem. Przed położeniem malca przygotowujemy potrzebny nam ekwipunek. Pamiętajmy, że w trakcie przewijania nie wolno zostawić dziecka bez opieki. Potrzebne nam będą: chusteczki nawilżane, gaziki lub waciki nasączone wodą, zapasowe ubranko, pieluchy na zmianę, krem ochronny.
Przewijanie rozpoczynamy od rozpięcia ubranka. Pamiętajmy, że dzieci, w szczególności noworodki, są bardziej wrażliwe na wychłodzenie niż dorośli. Dlatego wybieramy ciepłe pomieszczenia i staramy się, aby przewijanie przebiegło możliwie jak najszybciej. W większości wypadków wystarczy rozebranie malca od pasa w dół. Rozpinamy pieluszkę, a następnie zwijamy zawartość do środka, a czystą część podkładamy pod pośladki.
Nie podnoś malucha za kostki:
Jedną z najważniejszych zasad jest zakaz podnoszenia maluszka za kostki do góry. Udowodniono, że wpływa to na nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych. Dlatego zarówno przy zakładaniu jak i zdejmowaniu pieluchy staramy się przetaczać maluszka na boki. Jeśli zajdzie taka potrzeba można unieść miednice malucha przekładając rękę pod jednym udem, drugie zaś łapiąc nachwytem, a następnie przybliżając jego kolana do klatki piersiowej. Okolice pieluszkową myjemy za pomocą nasączonych w wodzie wacików. W przypadku starszych dzieci możemy użyć bieżącej wody o odpowiedniej temperaturze.
Unikaj stosowania chusteczek nawilżanych:
Staramy się unikać stosowania chusteczek nawilżanych ze względu na zawarte w nich czynniki drażniące, choć możemy je użyć w celu zebrania pierwszej warstwy zanieczyszczeń. Skórę oczyszczamy tylko w jednym kierunku – od przodu ku tyłowi. Jest to szczególnie istotne w przypadku dziewczynek, ponieważ zapobiega to infekcjom moczowo-płciowego.
Używaj kremów pielęgnujących
Czystą skórę osuszamy, a następnie stosujemy krem do codziennej pielęgnacji okolicy pieluszkowej np. Bepanthen. Jego zadaniem jest prewencja pieluszkowego zapalenia skóry poprzez ochronę przed składnikami drażniącymi znajdującymi się w moczu i kale oraz pielęgnacja skóry. Smarujemy cienką warstwę, która jednocześnie zabezpieczy skórę, ale także pozwoli jej oddychać.
Następnie wybieramy pieluchę i zakładamy ją rozpoczynając od podłożenia strony z rzepami pod pośladki. Następnie dopasowujemy pieluchę, zapinamy oraz wywijamy brzegi wokół pachwin i pośladków. Zużytą pieluchę według najnowszego rozporządzenia wyrzucamy do odpadów zmieszanych, czyli pojemnika oznaczonego kolorem czarnym.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.