Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-01-03 11:40:08
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Rozwód jest trudnym czasem dla każdego członka rodziny, a szczególnie dla dzieci. Jedną z najważniejszych i najdelikatniejszych rozmów, jaką rodzic może odbyć ze swoim dzieckiem, jest właśnie ta dotycząca rozstania rodziców. Jak zatem rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie? Jak pomóc mu zrozumieć tą trudną sytuację i poradzić sobie z emocjami?
Znaleźliśmy kilka cennych wskazówek, na które powołują się również psycholodzy i eksperci do spraw rozwoju dzieci. Wielu z nich podkreśla, że rozmowę z dzieckiem o rozwodzie powinni odbyć oboje rodzice, razem. Dlatego na ten czas należy odłożyć kłótnie i spory, dbając o dobro wspólnego dziecka.
Warto przed rozmową z dzieckiem o rozwodzie przemyśleć lub ustalić, jak będzie wyglądało życie dziecka po rozstaniu rodziców. Dziecko w trakcie rozmowy może o to dopytywać i niepokoić faktem, że będą go czekać duże zmiany. Jeśli to możliwe, postarajcie się tak zaplanować czas dziecka po rozstaniu i opiekę nad nim, aby jak najmniej zmienić w jego codziennej rutynie i zajęciach. Da to dziecku nieco więcej poczucia bezpieczeństwa, które i tak będzie już zachwiane.
Pamiętajcie również, aby w trakcie rozmowy o rozwodzie z dzieckiem pilnować się i nawet mimo pokus nie mówić wzajemnie źle o sobie.
Wybór odpowiedniego czasu i miejsca jest kluczowy. Rozmawiaj z dzieckiem o Waszym rozwodzie w spokojnym otoczeniu, przyjaznym i bezpiecznym dla dziecka. Najlepiej w takim miejscu, które dziecko zna i lubi. Upewnijcie się też, że nic nie będzie Wam tej rozmowy przerywało i że macie wystarczająco dużo czasu, aby porozmawiać.
Rozmawiając z dzieckiem o rozwodzie postarajcie się używać języka, który będzie odpowiedni do wieku i poziomu rozwojowego dziecka. Unikajcie zbyt skomplikowanych terminów i określeń. Rozmawiajcie z dzieckiem o rozwodzie prostym językiem, ponieważ niezwykle ważne jest, aby dziecko mogło zrozumieć, co się dzieje, bez zbędnego dodatkowego stresu związanego z nieznanym słownictwem.
Kłamstwo lub zatajanie prawdy mogą sprawić, że dziecko poczuje się oszukane. Warto być szczerym, ale jednocześnie taktownym. Bardzo ważne jest, by wyjaśnić dziecku, że decyzja o rozwodzie nie wynika z winy dziecka, a rodzice nadal będą się o nie wzajemnie troszczyć.
Po przekazaniu tej trudnej wiadomości, dajcie dziecku czas na oswojenie się z tymi trudnymi faktami. Pozwól mu zadawać pytania i wyrażać swoje emocje, nawet te najtrudniejsze. Bądź gotowy na różne reakcje, od zdziwienia po smutek czy złość. Postarajcie się dziecku pomóc wyrazić te emocje i pokaż, że jesteś obecny i zaangażowany. Zapewnijcie, że mimo zmiany w życiu rodziny, miłość rodziców do dziecka pozostaje niezmienna. Podkreślcie, że dziecko będzie miało wsparcie obydwu rodziców i że będą nadal podejmować starania, aby zapewnić mu stabilność i poczucie bezpieczeństwa.
Dajcie dziecku możliwość wyrażenia swoich emocji. Warto stworzyć przestrzeń, w której dziecko będzie czuło się swobodnie mówiąc o swoich uczuciach. Może to być poprzez rozmowę, czy rysowanie albo zajęcia sportowe.
Pamiętajcie rownież, aby w najbliższych dniach również zwrócić uwagę na dziecko i jego uczucia - Wy zdążyliście się już oswoić z tą sytuacją, dla dziecka jes ona nowa. Dlatego różne, czasem niepokojące reakcje moga się pojawić nieco później.
Jeśli czujecie, że trudności w poinformowaniu dziecka o rozwodzie są zbyt duże, lub jeśli dziecko ma problemy ze zrozumieniem i akceptacją sytuacji, warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty specjalizującego się w pracy z dziećmi. Czasami samą rozmowę o rozwodzie warto odbyć z dzieckiem w obecności specjalisty, który pomoże nam w trudnych momentach.
Rozmowa z dzieckiem o rozwodzie to trudny, ale niezbędny krok w procesie adaptacji i rozumienia zmian zachodzących w życiu rodziny. Kluczem jest szczerość, empatia oraz zapewnienie dziecku wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Wsparcie ze strony rodziców oraz ewentualnych specjalistów pomoże dziecku przejść przez ten trudny okres i nieco łagodniej oswoić się z sytuacją.
CZYTAJ TEŻ >> Jak skutecznie wprowadzić zmiany w życiu? Porady ekspertów
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.