Jak pielęgnować noworodka zaraz po urodzeniu i w domu? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak pielęgnować noworodka zaraz po urodzeniu i w domu?

Jak pielęgnować noworodka zaraz po urodzeniu i w domu?

Autor zdjęcia/źródło: noworodek Designed by Freepik

Pielęgnacja noworodka składa się z karmienia, kąpania i ubierania. Rodzicom pierwszego dziecka te czynności mogą wydawać się trudne. Noworodek jest malutki i delikatny. Na szczęście po pierwszym dniu opieki rodzice nabierają wprawy. Kto powinien nauczyć młodą mamę jak bezpiecznie pielęgnować noworodka?

Kluczową osobą, której obowiązkiem jest opieka nad rodzącą matką w szpitalu oraz wyjaśnienie jej wszelkich wątpliwości, jest położna - bo to ona głównie odbiera poród. Również położna zajmuje się noworodkiem w pierwszych chwilach jego życia – kładzie go na klatkę piersiową matki zaraz po porodzie, później obmywa, otula i przystawia do piersi mamy na pierwsze karmienie. Obowiązkiem położnej jest:

  • pokazanie mamie w szpitalu jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi (różne metody – na boku, na leżąco, dopasowane do preferencji i wygody dziecka i matki) oraz pomoc przy pierwszych karmieniach w szpitalu
  • pokazanie mamie jak kąpać malucha i pielęgnować go w pierwszych dniach życia (higiena dziecka po kąpieli, dezynfekcja pępka, metody na ciemieniuchę, ubieranie i rozbieranie dziecka – metody podnoszenia i przekręcania dziecka przy odpowiednim podtrzymywaniu stawów barkowych i biodrowych, by nie zrobić dziecku krzywdy); 

Podstawowa higiena noworodka: na czym polega?

Noworodka w pierwszym miesiącu życia zaleca się kąpać nie częściej niż co 5-7 dni, a po skończeniu pierwszego miesiąca nie częściej niż co 2-3 dni. Przez ten czas wystarczy zwykła higiena ciała mokrym ręcznikiem z wodą, przemywanie oczu solą fizjologiczną (od zewnętrznego kącika do środka oka, osobnym gazikiem każde oczko) i oczywiście regularne odkażanie rany wokół pępka (którego kikut po około tygodniu do dwóch powinien naturalnie odpaść) - co najmniej 2 razy dziennie. Uszy niemowlaka czyścimy raz dziennie za pomocą wacika nasączonego wodą (nie używamy na tym etapie patyczków!). Ważna jest również higiena noska, gdyż niemowlę nie potrafi jeszcze oddychać przez usta. Stąd najmniejsze dzieci często kichają (oczyszczają nos z kurzu i zanieczyszczeń) co niedoświadczonym rodzicom może dawać wrażenie kataru. Na wszelki wypadek, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym,  warto maluchowi zakraplać po 2 kropelki soli fizjologicznej 3 -5 razy dziennie (wyłącznie gdy dziecko nie śpi!) – to pozwoli maluchowi jeszcze szybciej oczyścić nosek i umożliwi spokojny sen. Jeśli dziecko skończyło już miesiąc i pojawiają się u niego objawy prawdziwego kataru, można mu ulżyć za pomocą aspiratora. Paznokcie noworodka obcinamy nie wcześniej niż po ok. 3 tygodniach od narodzin. Wcześniej możemy korzystać z tzw. niedrapek (ale też nie cały czas).

CZYTAJ TEŻ:

<<< Co widzi noworodek?

<<< Pierwsze badania noworodka po urodzeniu