Autor zdjęcia/źródło:
Photo by Annie Spratt on Unsplash
Wszami możemy się zarazić w najmniej oczekiwanych miejscach. Dobrze jest więc wiedzieć, jak się chronić!
Wszawica to choroba wywoływana przez pasożyty, które żyją na ludzkiej głowie i odżywiają się krwią. Jest ona jednak bardzo zaraźliwa i może spowodować wiele nieprzyjemnych objawów. Jak można się zarazić wszami oraz jak temu zapobiec? Wyjaśniamy
Jak można się zarazić wszami?
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, a wszy chętnie i łatwo migrują na nowych żywicieli. Najczęstszym sposobem zarażenia się wszawicą jest bezpośredni kontakt z osobą, która jest już zarażona.
Istnieją dwa główne sposoby, w jakie można zarazić się wszami:
- Bezpośredni kontakt z zarażoną osobą - wszy przenoszą się z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub z przedmiotami, które były w bezpośrednim kontakcie z jej skórą. Przykłady to wspólne korzystanie z łóżka, ubrań, ręczników, grzebienia do włosów, szczotki do włosów lub nakryć głowy. Choroba jest najpopularniejsza wśród dzieci i młodzieży, która często zaraża się wszami na przykład podczas zabawy.
- Kontakt z przedmiotami zarażonymi wszy. Wszy mogą przeżyć na przedmiotach do 2 dni, dlatego też mogą zarażać poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotami, takimi jak ubrania, pościel, ręczniki, szczotki do włosów i nakrycia głowy.
Jak się objawia zarażenie wszami? Pierwszym objawem zarażenia może być uporczywe swędzenie okolicy potylicznej, skroniowej i ciemieniowej, czyli tam gdzie najchętniej bytują te pasożyty. Wszawica bezwzględnie wymaga odpowiedniego leczenia specjalnymi preparatami na wszy dostępnymi w aptece.
Pamiętaj! W przypadku wystąpienia wszy u dziecka, leczeniem należy objąć również pozostałych domowników.
Jak unikać zarażenia się wszami?
- Jednym z najważniejszych sposobów uniknięcia zarażenia się wszami jest unikanie kontaktu z osobami, które już mają tę przypadłość. Wszy przenoszą się z osoby na osobę, więc ważne jest, aby unikać dzielenia z nimi ubrań, ręczników, szczotek do włosów i innych przedmiotów osobistych.
- Należy dbać o higienę osobistą i regularnie myć włosy oraz w przypadku dzieci i pojawienia się wszy w otoczeniu (np. w innej grupie w przedszkolu) codziennie po powrocie dokładnie szczotkować włosy. Szczotkowanie włosów kilka razy dziennie może pomóc w zapobieganiu zarażeniu.
- Ważne jest również, aby korzystać tylko z własnych przedmiotów do pielęgnacji włosów, takich jak grzebienie i szczotki. Uczmy dzieci, aby nie pożyczały i nie wymieniały się między sobą przedmiotami higieny osobistej.
- W przypadku podejrzenia, że masz wszawicę, ważne jest, aby natychmiast podjąć działania. Specjalne szampony i inne preparaty przeciw wszawicy mogą szybko pomóc w zwalczaniu tego problemu.
CZYTAJ TEŻ >> Kiedy dziecko może po chorobie wrócić do żłobka lub przedszkola?