Opublikowany przez:
Mama Julki
2010-08-06 14:22:45
Kochamy nasze pociechy bezinteresownie, bez względu na płeć. Nie da się jednak ukryć, ze wychowanie dziewczynki i chłopca diametralnie się różni. Trudno udawać, że synek i córeczka niczym oprócz płci się nie różnią: od maleńkości zaznaczamy ich odrębność nawet kolorem ubranek, potem przychodzi czas na odpowiednie dla płci zabawki i przekazywanie konkretnych wzorców...Niestety często wychowujemy dz
Dziewczynka
Rola mamy w życiu córki.
Nie ulega wątpliwości, ze więź emocjonalna pomiędzy matką i córką jest wyjątkowa. Mama przekazuje małej kobietce, co to znaczy być kobietą, żoną , matką, jak godzić te role ze sobą. Jesteś dla swojej córki wzorem, ideałem, który z upodobaniem naśladuje. Jeśli Twoja córeczka ma już 2-3 latka, z pewnością nie raz pomyślałaś, patrząc na jej zachowanie, że jest prawie jak twoje lustrzane odbicie. Zadbaj więc o jak najlepszy kontakt z Twoją małą księżniczką i postaraj się, aby mogła brać z ciebie przykład.
- Dawaj dobry przykład - słowa popieraj czynami!
-Naucz córkę, ze trzeba przyznawać sie do błędów. Nikt nie jest idealny - również mama. Błądzić jest rzeczą ludzką, a przyznanie się do błędu nie oznacza przecież porażki!
- Pozwól dziewczynce na samodzielność! Nie kształtuj jej na małą królewnę, która nie będzie potrafiła poradzić sobie z trudnościami! Nie rób też z córki własnej kopii. Pozwól jej mieć swoje zdanie, a wręcz przekonuj, ze powinna je posiadać. Niech wybierze czasami zabawkę czy ciuszek, nawet jeśli tobie się akurat podoba coś innego. (Dotyczy to zarówno kilkulatki, jak i nastolatki, w którą się zmieni!)
Rola taty w życiu córki.
Chyba każda córka postanawia sobie pewnego dnia, że...wyjdzie za tatusia! Tak, tatuś to prawdziwy ideał mężczyzny dla swojej córeczki! W dodatku, prawie każda, jako dorosła kobieta tej obietnicy ... dotrzymuje! Dowiedziono naukowo, że wybieramy męża podobnego do własnego ojca! W takim razie łatwo sobie wyobrazić, jak ważną rolę pełni tata w życiu córki! To, jak będzie się zachowywał, jak traktował innych i jakim tatą będzie dla córki, decyduje w dużej mierze o jej przyszłych wyborach, o jej poczuciu wartości i stosunku do mężczyzn. Zadbaj więc, tato, aby Twoje relacje z córką od maleńkości były pełne ciepła, zrozumienia i miłości.
- Jak najczęściej chwal córeczkę - i to nie tylko jej wygląd, ale także intelekt.
- Pozwól córeczce uczestniczyć w typowo męskich zajęciach: zabierz ja na ryby, naprawiajcie razem rower, uprawiajcie sport.
- Rozbudzaj w córce ambicje! Właśnie tatusiowie najskuteczniej namawiają córki do podejmowania nowych wyzwań!
Zabawki - ważny element w rozwoju.
półki sklepowe uginają się od najróżniejszych lalek: bobaski, barbie, lekarki, modelki... do tego miniaturowe żelazka, odkurzacze, pralki. Krótko mówiąc dziewczęce zabawki są nakierowane na przygotowanie małych kobietek do roli matki i gospodyni domowej... A przecież świat oferuje kobietom znacznie więcej! Kupujcie córce klocki, piłki, książki. Niech rozwija wyobraźnię i kreatywność. Pozwólcie również na typowo chłopięce zabawki jak samochodziki. To naturalny etap rozwoju i okazja do poznawania otaczającej rzeczywistości. Pamiętajcie, ze dobór zabawek jest bardzo istotnym elementem wpływającym na rozwój osobowości dziecka.
* Czy wiecie, że...rodzice czytają dziewczynkom znacznie częściej niż chłopcom?
* Czy wiecie, ze...rodzice biorą dziewczynki n aręce i przytulają średnio pięć razy dziennie, chłopców - dwa.
* Czy wiecie, ze....rodzice dają kilkuletnim dziewczynkom o 30% więcej słodyczy niż chłopcom!
Chłopiec
Rola mamy wżyciu chłopca.
Tak, jak dziewczynka w wieku kilku lat jest bez pamięci zakochana w ojcu, tak chłopiec obdarza wielkim uczuciem swoja mamę! Bywa nawet zazdrosny o jej uczucia względem taty! Naukowcy sugerują, aby obok miłości i ciepła, jaką mama powinna obdarzać synka, nie wolno jej także zapominać o mężu. To mama i tata powinni tworzyć tandem w wychowaniu synka, a nie mama i synek, zostawiając tatę na uboczu. Związek mamy i syna, choć również piękny, jest znacznie trudniejszy niż związek mamy z córką. Podczas, gdy dziewczynka może naśladować mamę i czuć, ze jest do niej bardzo podobna, o tyle chłopcy w pewnym momencie odkrywają, ze są od swojej idealnej mamy całkiem różni! Ważne, abyś pomogła synkowi się odnaleźć na niełatwej drodze ku odkrywaniu własnej tożsamości.
- Okazuj synkowi uczucia i ucz go tego samego. Powiedzenie: chłopaki nie płaczą, dawno jest nieaktualne. Umiejętność okazywania emocji jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakich synek uczy się od mamy.
- Nie toleruj złych zachowań synka, tylko dlatego, ze jest chłopcem! wymagaj grzeczności tak samo, jak od dziewczynki.
- Buduj swój autorytet. Bądź konsekwentna. W żadnym wypadku nie strasz chłopca tatą, bo sprawisz, ze smyk zacznie sie go bać, a sama stracisz autorytet w jego oczach.
Rola taty w życiu syna.
Chcę być taki, jak tata! - to postanowienie bodaj wszystkich chłopców w wieku 3-4 lat. Tata to pierwszy męski wzorzec, jaki poznaje chłopiec. To od niego uczy się, jaki powinien być mężczyzna, jak powinien traktować kobiety, jakie wartości są najważniejsze w życiu mężczyzny... To wielka odpowiedzialność przekazywać synowi takie umiejętności, dlatego nie dopuść, aby Twoje zachowanie nie było godne naśladowania.
-Dobry przykład to nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny! pamiętaj, że masz małego naśladowcę!
-Spędzaj z synkiem jak najwięcej czasu, pokazuj i objaśniaj mu świat. Ucz typowo męskich czynności, ale pozwól także pomagać mamie w kuchni czy przy sprzątaniu. Niech smyk wie, że partnerstwo jest czymś fajnym!
- Nie wyśmiewaj, kiedy malec będzie chciał pobawić się lalką - to normalny etap rozwoju. Chłopiec interesuje się zabawkami, których sam nie ma, a przez to poznaje otaczającą go rzeczywistość i zdobywa nowe doświadczenia.
Zabawki - ważny element w rozwoju.
Czy Wasz synek ma na półce całą kolekcję aut? Do tego kilka traktorów, koparek i walców? Zadbajcie o to, aby nie zabrakło w jego pokoiku książek, klocków, zabawek edukacyjnych, gier. Takie zabawki świetnie stymulują rozwój, pomagają rozbudzić wyobraźnię, uczą kreatywności. Pozwólcie także synkowi mieć ulubionego misia, a nawet jakąś zupełnie "dziewczyńską" zabawkę! To nic złego! Za jakiś czas ten etap zainteresowań minie i chłopiec będzie chciał bawić się czymś zupełnie innym!
* Czy wiecie, ze...dwuletni chłopiec ma w domu trzy piłki, dziewczynka - często żadnej!
* Czy wiecie, ze...rodzice pozwalają synom siadać do komputera średnio o rok wcześniej, niż córkom!
* czy wiecie, ze...rodzice znacznie rzadziej pocieszają chłopca, który się przewrócił.
Sposób wychowania dziewczynki i chłopca niewątpliwie jest odmienny. Ważne jednak, aby przez różnicę płci nie hamować rozwoju dziecka i kształtowania się jego osobowości, aby nie kierować się stereotypami! Nie wychowujmy więc dziewczynki na płaczliwą mimozę, a chłopca na zamkniętego w sobie twardziela! Kochajmy nasze dzieci mądrze i pamiętajmy, że nasze zachowanie względem nich, będzie miało swoje skutki w przyszłości. Sprawmy, aby te skutki były jak najbardziej pozytywne. Bądźmy świadomi roli, jaką odgrywamy w życiu córek i synów. Przekażmy córce takie wartości, aby w parze z wrażliwością, szły wiara w siebie i samodzielność, a synkowi przekażmy, że łzy to nie wstyd, a do tego warto szanować innych i wierzyć we własne siły.
Źródło:
Oprócz własnych doświadczeń wykorzystałam przy pisaniu artykułu, tekst: "Jak mądrze kochać dziewczynkę, a jak chłopca?", L. Fabisińska, w: "Mam dziecko" wrzesień/2008.