Artykuł promocyjny Opublikowany przez: ULA 2012-10-03 11:35:43
Tymczasem my, miesiącami pracujemy nad tym, by dziecko jadło wtedy, kiedy uważamy za stosowne i konsekwentnie uczymy je ignorowania sygnałów z własnego organizmu.
Kiedy dziecko czuje głód
Ośrodek głodu jest aktywowany u małego dziecka czy niemowlęcia wtedy, gdy występują skurcze pustego żołądka, wzrasta poziom kwasu żołądkowego czy spada poziom glukozy. Odbierając te sygnały, maluch uruchamia znane mu mechanizmy – płacze. Jednakże po skończeniu pierwszego roku życia, dziecko zaczyna zwracać uwagę na to co mu smakuje, a co nie. Jedzenie staje się już nie tylko koniecznością związaną z przetrwaniem, ale także – czymś co może być przyjemne.
Jeżeli będziemy w sposób negatywny wykorzystywać łączenie jedzenia z emocjami, to gdy maluch osiągnie przełomowe 2 lata, doskonale będzie rozumiał, iż jedzenie może stanowić kartę przetargową do osiągania tego czego chce, bądź narzędzie do testowania cierpliwości rodziców. Jedzenie i posiłki nabiorą charakteru emocjonalnego, zwłaszcza, jeżeli opiekun będzie sukcesywnie ignorował sygnały, świadczące o tym, że maluch nie chce jeść i będzie zachęcał czy zmuszał do zjedzenia „jeszcze kawałeczka”.
Zaufać dziecku
Dziecko wie kiedy jest głodne i kiedy jest najedzone. Ma tą zdolność, którą dorośli w większości zatracili. My kupujemy sobie batonika na pocieszenie (nawet po obiedzie), a najedzone dziecko odmówi słodkości, bo jego mózg odczytuje sygnały świadczące o sytości. Jeżeli zaś najpierw damy głodnemu dziecku ciasteczko, nie dziwmy się później, że odmawia zjedzenia obiadu. Wykłady na temat zdrowotnych korzyści ze zjedzenia pełnowartościowego posiłku nie będą miały dla dziecka żadnego znaczenia – bo jest najedzone.
Jeżeli zaś będziemy na siłę wciskać dziecku obiad (np. w tym czasie zagadując dziecko, czy biegając za nim z łyżką po pokoju), to przekażemy mu jasny komunikat: nie ważne czy jesteś głodny, czy nie, masz jeść wtedy, gdy ja tego chcę. Parę takich prób i posiłki będą kojarzyły się dziecku z czymś przymusowym, nieprzyjemnym, przed czym trzeba się wzbraniać. W ten właśnie sposób najłatwiej wychować sobie niejadka.
Jedzenie może być fajne
Zdrowe dziecko się nie zagłodzi – przypominajmy sobie o tym za każdym razem, gdy dziecko z przygotowanego posiłku zje tylko dwie łyżki. Starajmy się również wspomagać dziecko (nawet niemowlę, które już samo siedzi) w samodzielnym jedzeniu podczas wspólnych posiłków. To postawwa, która zaprocentuje bardzo szybko i dzięki której unikniemy przykrości związanych z karmieniem.
Daj dziecku swobodę i... własne sztućce
Postaw przed dzieckiem własny talerzyk i kubek, pozwól mu naśladować mamę i tatę w samodzielnym jedzeniu.
„Nowoczesne akcesoria do karmienia niemowląt i małych dzieci jak najbardziej sprzyjają samodzielnym próbom jedzenia przez malucha.” - mówi Irena Szewczyk z firmy produkującej akcesoria dla niemowląt marki Akuku. - „Specjalnie zaprojektowany talerz AKUKU ma antypoślizowy spód, dzięki czemu talerz stabilnie stoi na blacie stołu, co zdecydowanie ułatwia samodzielnie sięganie po pokarm.
Dwie komory na posiłek umożliwiają podanie różnorodnego posiłku, a jak wiemy, małe dzieci bardzo zwracają uwagę na kolor czy konsystencję tego co jedzą. Również sztućce AKUKU są zrobione z materiału, który nie ślizga się w małych rączkach dziecka, tylko pewnie w nich leży.”
Dobór odpowiednich naczyń (np. talerzyk AKUKU A0205) i sztućców (np. sztućce AKUKU A0172) znacznie przyspiesza i ułatwia naukę samodzielnego jedzenia. Pamiętajmy również by zaopatrzyć się w kubki zapobiegające rozlewaniu się płynu, a dla niemowląt, które jeszcze nie mają ząbków lepiej wybrać te z miękkim ustnikiem (np. AKUKU A0201). Gdy nasz maluch zbliża się do pierwszych urodzin, możemy zaopatrzyć się w kubek ze słomką (np. AKUKU A0202).
Gdy dziecko nie chce jeść
Gdy maluch odmawia zjedzenia posiłku w pierwszej kolejności należy zachować całkowity spokój. Nerwy będą tylko szkodziły, gdyż małe dziecko wyczuwa negatywne emocje szybciej, niż my sami potrafimy się do nich przyznać. Zatem gdy dziecko odmawia jedzenia, zabierz talerz, nie komentuj, nie proś, nie błagaj, nie złość się. I nie proponuj mu nic nowego – żadnych przekąsek, deseru. Nie rób tragedii, że nie zjadło obiadu – pozwól mu poczuć głód i zjeść w związku z tym całą kolację.
Polecane akcesoria do jedzenia dla dziecka:
Łyżeczka silikonowa Akuku przyjazna i bezpieczna, uczy samodzielnego jedzenia. Nie zawiera BPA. Opakowanie 1szt.
Zestaw sztućców Akuku przyjazny i bezpieczny, uczy samodzielnego jedzenia. Nie zawiera BPA.
Kubek Akuku z miękkim ustnikiem. Kubek Akuku posiada wszystkie wymagane atesty. Jest wykonany z najlepszych surowców, lekki, nietłukący, wytrzymały. Specjalny ergonomiczny kształt zapewnia dużą wygodę w użytkowaniu. Kubek nie zawiera BPA. Pojemność butelki 240 ml.
Kubek Akuku ze słomką. Kubek Akuku posiada wszystkie wymagane atesty. Jest wykonany z najlepszych surowców, lekki, nietłukący, wytrzymały. Specjalny ergonomiczny kształt zapewnia dużą wygodę w użytkowaniu. Kubek nie zawiera BPA. Pojemność butelki 240 ml.
Talerzyk Akuku ze sztućcami. Zestaw jest przyjazny, bezpieczny, stabilny, podstawa antypoślizgowa. Talerz dwukomorowy. Części zestawu odpowiednio wyprofilowane.
Wszystkie akcesoria do karmienia dziecka marki AKUKU znajdziesz w sklepie internetowym www.dlabobasa.com.pl
Akuku to produkty akcesoria i zabawki dla niemowląt oraz dla świeżo upieczonych mam. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży, produkcja w kraju i za granicą. W ofercie znajduje się ponad 200 produktów, całkowicie bezpiecznych w użytkowaniu (BPA free) oraz przyjaznych dla niemowląt. To co wyróżnia produktu marki Akuku na rynku to nowoczesny design w połączeniu z niezwykle przystępną ceną, wygodą w użytkowaniu i wytrzymałością.
Więcej: www.akuku.com.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.