Autor zdjęcia/źródło:
Jak długo przechowywać ugotowaną żywność w lodówce @Food photo created by bearfotos - www.freepik.com
Często po obiedzie zostaje dużo jedzenia. Czasem specjalnie gotujemy „na zapas”, by był obiad na następny dzień lub w pracy. Jak długo można bezpiecznie przechowywać ugotowane jedzenie w lodówce?
Okazuje się, że gotowane i pieczone, czyli poddane obróbce termicznej ziemniaki, makaron, ryż, jaja czy mięso, podobnie jak produkty surowe mają określony czas bezpiecznego przechowywania w lodówce. Wiesz jak długo możesz bezpiecznie przechowywać w lodówce ugotowany ryż a ile mięso?
Jak długo można przechowywać w lodówce ugotowane potrawy
Myślisz, że jeśli produkty zostały podane obróbce termicznej, to ich termin przydatności do spożycia się wydłużył? Nie koniecznie. Zazwyczaj są to tylko 1-2 dni! Ważne też, by żywność, którą planujesz przechowywać w lodówce była schłodzona w ciągu około 1 godziny – powolne stygniecie na blacie stwarza możliwości rozwoju chorobotwórczych bakterii. Jak długo można zatem przechowywać ugotowany ryż, makaron i inne produkty?
- Ryż – ugotowany ryż, przechowywany w lodówce powinien być zjedzony maksymalnie w ciągu 2 dni. Jeśli jest go więcej niż możesz zjeść, podziel ryż n jednoosobowe porcje i zamroź. Pamiętaj, że ryż, którego nie zjesz od razu najlepiej jest schłodzić w ciągu 1 godziny i wstawić do lodówki – nawet w ugotowanym ryżu mogą znajdować się bakterie, które namnażają się w temperaturze pokojowej. Zjedzenie ugotowanego ryżu przechowywanego zbyt długo może grozić zatruciem pokarmowym.
- Makaron – zanim nauczymy się go dobrze gotować – także odpowiednią ilość – często zostaje nam dużo za dużo. Pojawia się pytanie jak najlepiej przechowywać ugotowany makaron, by się nie posklejał oraz jak długo możemy przechowywać makaron w lodówce? Najlepiej wykorzystać ugotowany makaron jak najszybciej robiąc do niego nowy sos lub zapiekankę. W innym przypadku dodajemy do makaronu oliwę i przekładamy do szczelnego pojemnika, najdłużej na 2 dni. Ugotowany makaron połączony z sosem możemy mrozić (zawsze w pojemniku przeznaczonym do niskich temperatur).
>>> Czytaj też: Mamo, czy wiesz czego lepiej nie przechowywać w lodówce? To warto wiedzieć
-
Mięso – poddane obróbce termicznej można przechowywać w lodówce 3-4 dni, czyli dłużej niż makaron i ryż! Obowiązuje tu ta sama zasada – jeśli nie zjesz wszystkiego bezpośrednio po przygotowaniu, schłodź potrawę jak najszybciej i schowaj ją do lodówki. Przed jedzeniem upewnij się, ze pachnie tak jak powinna, jeśli masz najmniejsze wątpliwości – wyrzuć – nie ryzykuj zatrucia pokarmowego.
- Jajka – spośród gotowanych produktów jajka można przechorowywać najdłużej, bo aż do 7 dni - tak mówią fachowcy z FDA. Nasze doświadczenie pokazuje, że po 3-4 dniach żółtko zaczyna zmieniać kolor i ugotowane jajko przestaje być apetyczne. Uwaga: przechowywać można wyłącznie jajka ugotowane na twardo, nie na miękko! Obrane mogą obsychać, lepiej więc przechowywać je w szczelnym pojemniku, w skorupkach - luzem. Ugotowane wcześniej jajka możesz wykorzystać do żurku, pasty jajecznej itp. warto pamiętać, by dania zawierające wcześniej ugotowane jajka spożywać od razu i już ich dłużej nie przechowywać.
Źródło: NHS, FDA, mamadobrarada