Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu
Dzieci, które w wieku od dwóch do czterech lat oglądają zbyt długo telewizję, są znacznie bardziej zagrożone wczesną nadwagą od swoich rówieśników.
Kanadyjscy naukowcy postanowili prześledzić nawyki telewizyjne ponad 1300 dzieci od drugiego do czwartego roku życia oraz ich wpływ na zdrowie.
Odkryli oni, że przez te dwa lata życia bardzo zwiększa się czas spędzany przed telewizorem. Wynosi on od średnio 8,8 godziny w tygodniu u dwulatków do średnio 14,8 godziny tygodniowo u maluchów w wieku czterech i pół roku.
Aż piętnaście procent dzieci biorących udział w badaniu patrzyło na szklany ekran ponad 18 godzin tygodniowo – na co zezwalali ich rodzice!
Badanie potwierdziło także efekt takiego stanu rzeczy. Okazało się, że dzieci spędzające przez telewizorem ponad 18 godzin już w wieku lat dziesięciu miały średnio o 7,6 mm więcej w obwodzie pasa od rówieśników bez takiego nawyku.
Co więcej, badanie potwierdziło, że dzieci często oglądające telewizjęm posiadają o 0.36 cm krótszy wyskok.
Eksperci zaznaczają, że te wyniki powinny być ostrzeżeniem. Podkreślają oni także, że dzieci nie powinny spędzać przed telewizorem więcej niż dwie godziny dziennie!
Źródło: BBC News