Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2015-10-29 16:52:46
Zęby mleczne rosną od szóstego do trzydziestego miesiąca życia. Wypadanie mleczaków następuje w okresie między szóstym a trzynastym rokiem życia. Pomiędzy szóstym a dwunastym rokiem w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Zęby mleczne są mniejsze od zębów stałych i mają nieco inną barwę – biało-niebieską a nie biało-żółtą.
(Ile jest zębów mlecznych? @ Miralex mat. promocyjne)
Ile jest zębów mlecznych?
Jest ich razem dwadzieścia, czyli mniej niż zębów stałych, bo dzieci nie mają zębów przedtrzonowych. Pierwsze zwykle wyrzynają się dolne jedynki, następnie górne. Jest to bardzo bolesne dla dziecka, dlatego w celu złagodzenia bólu można smarować dziąsła żelami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Następnie pojawiają się kolejne ząbki po obu stronach od zębów środkowych. Zdarza się jednak, że nie wychodzą one jedne przy drugich, ale wybiórczo. Każde dziecko jest inne i kolejność pojawiania się nowych ząbków może być u każdego różna i inna od ustalonej w istniejących kalendarzach ząbkowania. Ważne jest, aby od pojawienia się pierwszego ząbka, a nawet wcześniej odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej maluszka.
Przydatna strona specjalisty tutaj >>
Jak poznać, że dziecku wyrzynają się zęby mleczne?
Podstawowe objawy wyrzynania się zębów to:
Pielęgnacja zębów mlecznych
Mogłoby się wydawać, że zęby mleczne są tylko czasowe i tak wypadną, więc nie ma potrzeby ich pielęgnować. Jednak higiena jamy ustnej oraz dbanie o zęby i dziąsła malucha powinno być codziennym rytuałem i dobrym nawykiem, którego uczy się dziecko od najmłodszych lat. Zaniedbanie zębów mlecznych może odbić się na stanie późniejszego stałego uzębienia, więc lepiej zawczasu właściwie zadbać o pierwsze mleczne ząbki maluszka. Przede wszystkim trzeba dbać o to, by zębów nie zaatakowała próchnica, która później może zarazić zęby stałe i wypaść zbyt wcześnie, a przez to zostawić za dużo miejsca w szczęce dla zębów stałych. Efektem tego mogą być krzywe zęby w przyszłości.
Mycie zębów dzieci
Maluchy karmione piersią nie powinny mieć problemów z dziąsłami ani ząbkami. Mleko matki nie ma w swoim składzie substancji mogących wywołać próchnicę. Jednak nawet takim maluszkom warto jest raz dziennie przecierać dziąsełka wacikiem zwilżonym w letniej wodzie. Dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do nawyku wkładania czegoś do buzi w celach higienicznych, a nie tylko żeby to zjeść.
Dziecku powyżej 6-go miesiąca życia, które zaczyna ząbkować najlepiej jest kupić specjalną szczoteczkę dla niemowląt, która jest zrobiona z miękkiego silikonu w kształcie naparstka zakładanego na palec. Dzięki temu w łatwy sposób umyjesz i wymasujesz dziecku ząbki i dziąsła. Użyj do tego pasty dla niemowląt, która jako materiał czyszczący zawiera delikatny żel krzemowy, a także ksylitol (13%) zapobiegający rozwojowi próchnicy.
Starsze dzieci powinny mieć już swoje szczoteczki tak jak dorośli, tylko trochę mniejsze. Pierwsza szczoteczka dziecka powinna być kolorowa i ładna, żeby dziecko chętnie po nią sięgało przy codziennej toalecie. Wybór pasty dla dzieci też ma tu znaczenie, bo dzieci zwracają uwagę na jej smak. Dzieciom do 4-go roku życia warto kupować pasty bez fluoru, które mają podobny skład co pasty dla niemowląt. Dzieci często zamiast wypluwać nadmiar pasty połykają go. W takim przypadku połknięcie zbyt dużej ilości fluoru może być szkodliwe dla zdrowia. Pasta bez fluoru jest dużo bezpieczniejsza, a jeśli zawiera jeszcze ksylitol to hamuje dodatkowo rozwój bakterii, które mogłyby spowodować próchnicę. Pasty dla dzieci powyżej 4-go roku życia mogą już zawierać fluor, który wzmacnia szkliwo zębów.
Więcej informacji na ten temat tutaj >>
Partnerem artykułu jest:
Stokrotka 2015.11.20 20:16
U nas poszły wszystkie na raz jak mały miał 4,5 miesiąca.. na szczęście było bezboleśnie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.