Hormony tarczycy TSH - badanie i leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Hormony tarczycy TSH - badanie i leczenie

Cierpisz na bezsenność, czujesz się cały czas zmęczona, a może odczuwasz kołatanie serca? Powinnaś wykonać badanie na hormony tarczycy TSH, ponieważ te objawy mogą świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Choroby tarczycy dotykają głównie kobiet. Są one związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, bo tarczyca to jeden z głównych gruczołów wytwarzających hormony. Hormony to związki chemiczne, które mają za zadanie przekazywanie informacji pomiędzy poszczególnymi organami. Wytwarzane są przez gruczoły dokrewne, do których należą: przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, trzustka, nadnercza oraz jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn. Hormony przysadki mózgowej sterują działaniem tarczycy, trzustki, nadnerczy i jajników.

(Photl.com @ Hormony tarczycy TSH)

Czym jest TSH?

Hormon tyreotropowy (TSH) wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Do jego najważniejszych funkcji należy kontrola produkowanych przez tarczycę hormonów. TSH powoduje zwiększanie masy i ilości krwi przepływającej przez tarczycę, reguluje też ilość wydzielanych przez nią hormonów.

Tarczyca pod wpływem działania hormonu TSH produkuje własne hormony:

  • T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna) – regulują temperaturę ciała i przemianę materii, biorą udział w syntezie witamin, pobudzają rozwój kośćca i układu nerwowego u płodu i we wczesnym dzieciństwie, decydują o wyglądzie skóry i włosów. Tyroksyna wpływa na powstanie podskórnej tkanki tłuszczowej. To od T3 i T4 zależy poziom TSH, które jest badane przy jakichkolwiek nieprawidłowościach w działaniu tarczycy. Gdy stężenie tych dwóch hormonów jest zbyt wysokie – TSH będzie maleć, jeśli T3 i T4 są niskie - TSH  się podwyższa. Jest to wzajemna zależność od siebie tych hormonów, dzięki czemu na podstawie badania TSH można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, mimo że hormon ten nie jest przez nią produkowany.
  • kalcytonina – wpływa na prawidłową gospodarkę wapnia, obniża jego stężenie we krwi.


Hormony tarczycy TSH – badanie

Badanie poziomu hormonów TSH ze krwi zleca lekarz rodzinny. Ogólnie przyjęte normy stężenia TSH mieszczą się w przedziale 0,4-4,0 mIU/l. Gdy wynik badania wykaże wyższy od normy poziom tego hormonu mamy do czynienia z niedoczynnością, czyli zbyt małej ilości wydzielanych hormonów. Mimo, że stężenia TSH jest wysokie to tarczyca wytwarza za mało własnych hormonów (T3, T4 i kalcytoniny). Kiedy poziom TSH jest za niski oznacza to nadczynność tarczycy, czyli nadmiar wytwarzanych przez nią hormonów. Poziom badanego hormonu jest niski, bo tarczyca produkuje T3, T4 i kalcytoniny bez udziału TSH.

Dopiero przy wykryciu zbyt niskiego lub za wysokiego poziomu TSH we krwi lekarz ogólny zleca wizytę u specjalisty endokrynologa, który przejmuje leczenie pacjenta. Konieczne jest wtedy wykonanie badań na oznaczenie tzw. wolnych hormonów tarczycy, czyli wolnej trijodotyroniny (fT3) i wolnej tyroksyny (fT4), które pozwalają dokładnie określić rodzaj zaburzeń funkcjonowania tarczycy.

Hormony tarczycy TSH – nadczynność

Inaczej zwana hipertyreozą to nadmierne wydzielanie hormonów przez tarczycę. Objawy nadczynności to:

  • chudnięcie, mimo zwiększenia apetytu oraz częste biegunki,
  • nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość,
  • drażliwość, nerwowość, powodująca kołatanie serca,
  • drżenie rąk oraz osłabienie mięśni, najczęściej nóg,
  • objawy skórne takie jak zaczerwienienie twarzy i szyi oraz czerwone palmy występujące po potarciu skóry,
  • bezsenność,
  • łzawienie i wrażliwość oczu oraz pogorszenie wzroku,
  • u kobiet nieregularne i skąpe miesiączki,
  • u mężczyzn problemy z potencją i libido,
  • objawy psychiczne - lękliwość, odczuwanie niepokoju, trudności ze skupieniem uwagi, a nawet depresja,
  • w zaawansowanym stadium nadczynności tarczycy może pojawić się również wole.

Leczenie nadczynności tarczycy polega na zastosowaniu leków przeciwtarczycowych (tyreostatyków) zmniejszających wydzielanie hormonów i beta-blokerów, które pomagają złagodzić objawy nadczynności. Podaje się również jod radioaktywny. Ważne jest też zastosowanie diety mleczno-jarzynowej, która pomaga likwidować wyżej wymienione objawy nadczynności tarczycy. W przypadku wystąpienia wola, które zostanie zdiagnozowane jako nowotwór konieczna jest operacja.

Hormony tarczycy TSH – niedoczynność

Hipotyreoza, czyli niedoczynność tarczycy to niedobór hormonów wydzielanych przez tarczycę powodujący spowolnienie wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Do głównych objawów należą:

  • osłabienie, odczuwanie ciągłego zmęczenia, zwiększenie masy ciała, senność oraz zmniejszenie tolerancji wysiłku,
  • łamliwe i wysuszone włosy oraz szorstka i sucha skóra, która często nadmiernie rogowacieje,
  • zaparcia spowodowane spowolnionym trawieniem,
  • osłabienie koncentracji i pamięci oraz stany depresyjne,
  • zwolnienie akcji serca,
  • stałe odczuwanie zimna, nawet w gorące dni,
  • sztywność mięśni i ból stawów,
  • obrzęk twarzy i szyi, często pojawia się tzw. drugi podbródek,
  • zatrzymywanie się wody w organizmie,
  • u kobiet zaburzenia miesiączkowania objawiające się krótkim cyklem i obfitą miesiączką.

Zarówno przy niedoczynności jak i nadczynności tarczycy mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę i donoszeniem jej. U mężczyzn w obu przypadkach mogą pojawić się problemy z potencją oraz zaburzenia libido.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu brakujących hormonów, czyli głównie tyroksyny. Występuje ona w tabletkach jako lewotyroksyna produkowana syntetycznie. Leczenie to wymaga długotrwałego, systematycznego zażywania odpowiedniej dawki leku.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Poporodowe zapalenie tarczycy - objawy i leczenie>>

Zapalenie węzłów chłonnych objawy>>


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    moze czas ją przebadac...
  • Awatar użytkownika AnalifeAnya
    AnalifeAnyaIkona zgłaszania komentarza
    Problemy z tarczyca dotyczą nie tylko dorosłych,ale także dzieci, które np. nie rosną ponieważ tarczyca czy stres wpływają na hormon wzrostu. Zaburzeniom tarczycy mogą towarzyszyć także choroby autoimmunologiczne, dlatego badania są tak ważne.