Opublikowany przez: aluna 2010-10-26 18:54:33
Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju Samhain.
Ponad 2000 lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.
Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych, żeby wejść w ciała żywych .
Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. .
Aby zapobiec wejściu w ciała żywych, oraz odstraszyć złe duchy, 31 października Celtowie konstruowali przeróżne, straszne maski i przebrania, mające imitować demony i upiory.
Przebrani tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc dużo hałasu, żeby je odpędzić, jak najdalej od ludzkich siedzib.
Był to dobry czas na wróżenie, gdyż uważano, że otwierają się wrota przyszłości, a mnogość przebywających na ziemi dusz, pomaga wróżbitom.
Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk.
Jednocześnie chcąc zapewnić sobie przychylność duchów dobrych, stawiano w przedsionkach i izbach kuchennych specjalnie przygotowane jadło.
Zwyczaj ten jest również kultywowany jeszcze do dzisiaj w niektórych rejonach Polski poprzez przyrządzanie: chleba umarłych, petryczki, powałki lub chleba dla dusz
Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX w, gdzie do dziś obchodzone jest najhuczniej, a do Polski trafiło na początku lat 90-tych.
Nazwa Halloween pochodzi od All Hallow's Eve czyli wigilia Wszystkich Świętych.
W różny sposób święto obchodzone jest w różnych krajach jednak coraz częściej obserwuje się 'amerykanizacje' tego święta i zanik tradycyjnych zwyczajów. Po dziś dzień święto to jest narodowym świętem w Irlandii. Hucznie obchodzone jest też w takich krajach jak: Anglia, Australia, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Szkocja.
Zabawy, Wróżby, Zwyczaje
Z Halloween związane jest wiele zwyczajów i zabaw
Najpopularniejszą jest łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka.
Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.
Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku.
Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość.
Popularna jest również Scary Farm. Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Dracula czy Mumia.
Do zabaw popularnych w Halloween należą także wróżby, na przykład: Wróżenie ze spodków. Siedząca za stołem z zawiązanymi oczami osoba wybiera jeden ze stojących na stole spodków. Zawartość spodka wróży wydarzenia na przyszły rok.
W Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ten dzień w ciemnym pokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka, ale uwaga, jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka kobieta nie przeżyje dłużej niż rok.
W Stanach Zjednoczonych popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, wampiry, czarownice, demony. W ten dzień przebrane dzieci chodzą po domach zbierając cukierki i słodycze.
Symbole
Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych.
W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy.
Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp.
Zwyczaj ustawiania dyń, zwanych "Jack-o-lantern", tłumaczy inna legenda irlandzka, o niejakim Jacku - pijaku i włóczędze. Bohater tej legendy namówił diabła, żeby wszedł na drzewo, następnie wyciął w korze pnia krzyż, co odcięło szatanowi powrót na ziemię. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba wskutek swoich grzechów, ale nie chciano go także przyjąć do piekła, gdyż przechytrzył diabła. Diabeł podarował mu za to znicz umieszczony w wydrążonej rzepie, aby mógł oświetlać sobie drogę w wiecznej wędrówce w ciemnościach. We współczesnej Ameryce rzepę zastąpiła większa od niej dynia.
Popularne symbole Halloween to duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, demony itp.
W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.
Kolorami święta Halloween są czarny i pomarańczowy.
Kolor Symbole
Czarny duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty,
gobliny, zombie, sowy,
Pomarańczowy dynie, jesień, liście, ogień
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
centaurek 2010.10.28 18:47
jagienka napisał 2010-10-28 17:45:36Nie wszyscy... Ja nie łykam tych różnych "nowomód" Join me to the Other Side, Nightside of the Paradise...
jagienka 2010.10.28 17:45
Nie wszyscy... Ja nie łykam tych różnych "nowomód"... Ale ja jestem stara... :)))))Światem nie rządzą fakty, tylko ich interpretacje...
Geniusz 2010.10.28 16:04
Moim zdaniem jest tak> Polacy uważają że wszystko co zagraniczne jest dobre z którym ja się zgadzam. Halloween jest zagraniczne więc wszyscy popadają w te modę.Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.