Opublikowany przez: Monika C. 2020-11-12 11:45:55
Autor zdjęcia/źródło: Photo by camilo jimenez on Unsplash
Z fake newsami najczęściej spotkamy się w mediach społecznościowych. Na kontach prywatnych osób, które nie są ani lekarzami, ani naukowcami pojawiają się pseudoinformacje dotyczące zdrowia i technologii na nie wpływających. Dlaczego fake newsy dotyczą najczęściej zdrowia? Bo ta tematyka dotyczy każdego. Większość z nas szuka pomocy w medycynie konwencjonalnej, jednak coraz więcej osób zwraca się ku metodom alternatywnym. Nie jest to “wynalazek” ostatnich lat, jednak za sprawą mediów społecznościowych pseudonauka zatacza coraz szersze kręgi.
Fake news (ang.) - fałszywa wiadomość, najczęściej o wydźwięku sensacyjnym, publikowana w mediach drukowanych, elektronicznych i w social mediach, z intencja wprowadzenia odbiorcy w błąd, w celu osiągnięcia korzyści finansowych (łatwe dochody z reklam), politycznych (budowa podziałów politycznych) lub prestiżowych (popularność). W celu zwrócenia uwagi odbiorcy stosuje się chwytliwe nagłówki.
Fake newsy można traktować z przymrużeniem oka, ale nie te z dziedziny zdrowia. Kiedy przestajemy stosować się do zaleceń medycyny konwencjonalnej, opartej na rzetelnej wiedzy i badaniach naukowych, a zwracamy się w stronę odkryć pseudonaukowych sytuacja może zacząć wymykać się spod kontroli. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, kiedy zupełnie rezygnujemy ze szczepień ochronnych lub leczenia zwracając się w stronę mieszanek ziołowych o niewiadomym składzie, nieprzebadanych i nieznanego pochodzenia. W najlepszym wypadku mogą one dawać efekt placebo, w najgorszym wchodzić w interakcje z przyjmowanymi innymi parafarmaceutykami i lekami, zaostrzając objawy choroby.
W związku z fałszywi wiadomościami rozprzestrzanianymi w mediach społecznosciowych powstały ruch antyszczepionkowy czy antykanałowy (negujący kanałowe leczenie zębów). Najnowszym efektem wierzenia w fałszywe wiadomości jest np. ruch antycovidowy i powiązany z nim ruch antymaseczkowy, . W szerzeniu fake newsów celują celebryci, aktorzy i piosenkarze, którzy za pośrednictwem swoich kont w mediach społecznościowych docierają do ogromnej liczby osób. Tak podane informacje trudno zweryfikować osobie, która nie posiada odpowiedniego wykształcenia. Kilka dni temu głos zabrała znana, polska piosenkarka wyrażając swoją opinię na temat pandemii COVID-19, mówiąc, że to wszystko nie prawda, a w szpitalach lezą... statyści! W odpowiedzi zadedykował jej krótki filmik przebywający w szpitalu były już Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz:
Wbrew ostatnim “rewelacjom” polskiej artystki, w szpitalach nie leżą statyści (!!), a lekarze nie noszą szczelnych, ochronnych kombinezonów dla zabawy.
A to 3 najczęściej powtarzane mity na temat koronawirusa:
Koronawirus został stworzony w jednym z chińskich laboratoriów, by stworzyć narzędzie do kontroli nad ludźmi na całym świecie >>> FAŁSZ
Noszenie maseczek powoduje grzbicę płuc >>> FAŁSZ
Technologia 5G wywołała pandemię koronawirusa >>> FAŁSZ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.