Elektrolity dla dzieci – kiedy stosować?
W większości przypadków, w sytuacjach sprzyjających odwodnieniu, takich jak bardzo wysokie temperatury czy biegunka i wymioty, mówi się o tym, że należy pić duże ilości wody. To może jednak nie wystarczyć, ponieważ wraz z wodą dziecko traci cenne witaminy i minerały, wpływające na jego samopoczucie i zapewniające lepsze funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie elektrolity oddziałują na to, jak zachowuje się woda w organizmie. Większość nawodnienia ciała stanowi tzw. płyn pozakomórkowy, znajdujący się między innymi w naczyniach krwionośnych, tkankach, mięśniach, skórze czy tkance tłuszczowej.
Zawarte w organizmie płyny pozwalają na utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego, odpowiadającego za prawidłowe krążenie osocza w naczyniach i hamującego jego uciekanie na zewnątrz. Na utrzymanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego wpływają elektrolity, takie jak:
- potas,
- magnez,
- wapń,
- fosfor.
To właśnie te minerały stanowić powinny główne składniki aktywne suplementów elektrolitowych dla dzieci.
Funkcje elektrolitów w organizmie dziecka
Oprócz zachowania równowagi wodno-elektrolitowej, czyli utrzymania prawidłowego ciśnienia osmotycznego, elektrolity wpływają na prawidłową pracę:
- układu krążenia;
- ośrodkowego układu nerwowego;
- układu kostno-stawowego;
- mięśni;
- układu wewnątrzwydzielniczego.
Zarówno u dorosłych, jak i dzieci, rodzajów odwodnienia może być wiele. Chcąc zapewnić maluchom jak najlepszy poziom nawodnienia, musimy pamiętać, że organizm potrzebuje płynów o odpowiedniej osmolalności, aby mogły one zostać dobrze wchłonięte przez przewód pokarmowy.
Jak stosować elektrolity u dzieci?
Stosując elektrolity dla dzieci, ich dawkowanie najlepiej dostosować do instrukcji podanej na opakowaniu. Warto też sprawdzać, dla kogo przeznaczony jest dany suplement. W przypadku produktu Dicoflor na biegunkę u noworodka zawartość elektrolitów może być zbyt mała dla dzieci starszych, które potrzebować będą większej dawki produktu lub specjalnie dobranego dla ich grupy wiekowej suplementu. Podawanie elektrolitów dzieciom uzależnione jest od:
- wieku;
- wagi;
- stopnia odwodnienia.
Większość suplementów elektrolitowych dla dzieci w swoim składzie zawiera:
- chlorek sodu;
- magnez;
- wapń;
- cytrynian potasu;
- glukozę;
- witaminę C.
Niektóre elektrolity wzbogacone są także w cenne bakterie probiotyczne, które regulują pracę jelit i pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
Każdy rodzic musi pamiętać, że nawadnianie to proces długofalowy, a więc nie wystarczy podać dziecku jednej dawki elektrolitów. W pierwszej fazie należy wprowadzić intensywne nawadnianie, a następnie utrzymywać je poprzez dalsze podawanie elektrolitów zgodnie z instrukcjami, podanymi na ulotce danego suplementu.