Dzieci przechodzą COVID inaczej – bez długofalowych skutków - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dzieci przechodzą COVID inaczej – bez długofalowych skutków

Dzieci przechodzą COVID inaczej – bez długofalowych skutków

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Annie Spratt on Unsplash

Brytyjscy naukowcy przebadali dzieci pod kątem objawów zakażenia COVID-19. Wnioski są zaskakujące.

Naukowcy z londyńskiego King's College twierdzą, że dzieci bardzo rzadko odczuwają długofalowe skutki COVID-19.  Najczęściej objawiały się one u nich bólem głowy i zmęczeniem. Według naukowców dzieci lepiej znoszą zarażenie koronawirusem, niż dorośli.

Dzieci nie odczuwają długofalowych skutków koronawirusa

Badanie opublikowane w czasopiśmie Lancet Child and Adolescent Health  miało na celu obserwację, w jaki sposób Covid wpływa na dzieci w porównaniu do innych chorób układu oddechowego. Okazało się, że wielu z najmłodszych nie miało żadnych objawów, a te, które je miały, przechodziły chorobę łagodnie.

W badaniu wykorzystano dane dostarczone przez rodziców lub opiekunów do brytyjskiej aplikacji Zoe Covid Study.  W badaniu uwzględniono 1734 dzieci w wieku od 5 do 17 lat, u których wystąpiły objawy i uzyskały pozytywny wynik testu na Covid między wrześniem 2020 r. a lutym 2021 r.

Analiza wyników doprowadziła do stwierdzenia, że mniej niż jedna osoba na 20 (4%) doświadczała objawów przez cztery tygodnie lub dłużej, a jedna na  50 (2%) miała objawy przez ponad osiem tygodni.

U dzieci najczęściej zgłaszanymi objawami były bóle głowy i zmęczenie. Inne obejmowały ból gardła i utratę węchu.

Okazało się też, że starsze dzieci chorowały nieco dłużej niż dzieci ze szkół podstawowych, przy czym te w wieku od 12 do 17 lat wracały do zdrowia po tygodniu, podczas gdy u młodszych dzieci choroba trwała pięć dni.

Tylko kilkoro dzieci – 15 z 1734 – miało objawy przez co najmniej 28 dni.

Źródło: BBC, Lancet

CZYTAJ TEŻ >> Co rodzice powinni wiedzieć o PIMS?