Dobra organizacja czasu – kilka ważnych zasad! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dobra organizacja czasu – kilka ważnych zasad!

Dobra organizacja czasu – kilka ważnych zasad!

Autor zdjęcia/źródło: unsplash

Dzieci uczą nas nie tylko cierpliwości, lecz także zdecydowanie innej organizacji czasu. Z pewnością masz swoje sposoby na to, żeby ze wszystkim się wyrobić. I bardzo dobrze, bo każdy z nas ma taki talent w zarządzaniu sobą i obowiązkami. Mam kilka wskazówek, które dodatkowo pomogą Ci uporządkować chaos obowiązków.

Dobra organizacja czasu to podstawa w rodzicielstwie. Gdy pojawia się dziecko nagle nasza doba zaczyna się rozciągać prawda? Pamiętasz jeszcze te czasy, kiedy miałaś mnóstwo energii i mogłaś się lenić? No właśnie, wszystko to odchodzi w zapomnienie. Teraz porządkujesz swój dobowy rytm zgodnie z rytmem dzieci po to, by móc zaspokoić rodzinne potrzeby. To duży przeskok dla każdego rodzica i każdy ma czasami gorsze dni. W organizacji czasu ważne jest to żeby w myśleniu o czasie wprowadzić sobie nieco luzu. Nie każdego dnia musisz idealnie za wszystkim sobie poradzić. Nie wszystko zawsze musi być na tip top. Pamiętaj żeby czas służył Tobie, a nie Ty jemu. Jak znaleźć właściwy balans w planowaniu obowiązków na co dzień?

Dobra organizacja czasu – kilka ważnych zasad

# Utrzymuj porządek

Oczywista sprawa prawda?  Im większy w naszym domu panuje porządek, tym łatwiej o ład w naszych myślach. To samo dotyczy chociażby szafy czy torebki. Trzymając porządek w rzeczach wokół siebie pozbawiasz się wrażenia chaosu, który potrafi wprowadzić w istny obłęd. Ach to wieczne szukanie kluczy, telefonu i rzeczy dzieci przed wyjściem!  Raz w tygodniu zarządzaj domowe porządki. Ta prosta zasada znacząco ułatwi Ci życie.

# Działaj w zgodzie z naturą

To bardzo ważna zasada z którą mamy najwięcej problemów. Dlaczego? Z uwagi na liczne obowiązki zazwyczaj walczymy ze swoim zegarem biologicznym. Przede wszystkim za mało sypiamy i to główny problem powodujący zmęczenie, wypalenie i frustrację. Pomyśl co możesz dla siebie zrobić. Każdy z nas ma inny zegar biologiczny. Dostosuj w jakimś chociaż stopniu plan dnia także do swoich potrzeb. Zwróć uwagę na ilość przesypianych godzin oraz pory posiłków, a także na to czy zawsze musisz zostawać w pracy po godzinach i czy masz odpowiednią dawkę ruchu. Pamiętaj, że mózg najbardziej aktywny jest z rana do godziny 13:00. Po tej godzinie warto zjeść ciepły posiłek po to by się zregenerować i mieć więcej siły na resztę dnia. Pora na sport najlepsza jest ok. godziny 17:00. Z kolei mózg najbardziej odpocznie gdy będziemy się kłaść spać tuż po dzieciach ok. godziny 21:00.

# Prowadź kalendarz

Nie wszyscy rodzice prowadzą swój podręczny kalendarz, ale bardzo zachęcam do takiej czynności. W moim przypadku to działa. W każdy weekend robię plan na następny dzień – jak wiadomo najtrudniejsze są poniedziałki – oraz na cały tydzień. Wpisuję rzeczy, które są priorytetowe, np. „wywiadówka w szkole”, „zajęcia z akrobatyki córki”, „wizyta u dentysty”  itp. Pamiętać należy o tym, by nie przeciążać swojego kalendarza. Kiedy widzimy z góry, że danego dnia mamy za dużo, coś trzeba po prostu odpuścić i nie mów sobie, że się nie da, tylko staraj się na nowo spojrzeć na plan. Wszystko da się zaplanować łagodniej i od razu świat się danego dnia nie zawali.

# Regeneruj siły

W moim kalendarzu wprowadziłam limit na 3 ważne zadania dziennie oraz 2 dni w tygodniu kiedy mam 2 godziny czasu tylko dla siebie. Uwielbiam te dni i czekam na nie cały tydzień. Są niezwykle regenerujące, dlatego zachęcam do planowania sobie „świętego spokoju”. Czasami może być to kawa z koleżanką, innym razem czytanie książki. Cokolwiek to będzie niech Tobie służy. Nie musisz być siłaczką, która zawsze jest zapracowana. Regularnie dbaj o siebie i swój odpoczynek bez poczucia winy, że mogłabyś poświęcić ten czas na rzecz rodziny. Twoje pasje, radość, odpoczynek są równie ważne jak każde inne obowiązki. W ten sposób zregenerujesz siły na to, by podołać obowiązkom następnego dnia.



Artykuł okazał się przydatny? Zostaw mi swój komentarz poniżej!