Do czego może prowadzić długotrwały stres? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Do czego może prowadzić długotrwały stres?

Do czego może prowadzić długotrwały stres?

Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe

W dzisiejszym zabieganym świecie aż trudno się nie stresować. Ilość obowiązków czy też traumatyczne przeżycia często znacząco przerastają możliwości fizyczne i psychiczne jednostki. Jeśli taka sytuacja na dodatek utrzymuje się przez dłuższy czas, to może prowadzić do wielu bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Sprawdź, jak długotrwały stres może wpłynąć na twoje życie i zdrowie.

Problemy ze zdrowiem fizycznym

Osoby żyjące w długotrwałym stresie mogą w pewnym momencie doświadczyć pogorszenia stanu zdrowia fizycznego. Jest to reakcja organizmu, który nie radzi sobie z nadmiarem emocji, niewyspaniem się czy też niezdrową dietą. Można zauważyć np. obniżenie odporności, co w konsekwencji może oznaczać nieustanne borykanie się z infekcjami. Coraz częstszym problemem jest też tężyczka, objawiająca się m.in. nadmiernym skurczem mięśni.

Ponadto przewlekły stres podnosi ryzyko pojawienia się wielu poważnych schorzeń, m.in. cukrzycy i miażdżycy. Ciągle zestresowane osoby mogą też zmagać się z nadciśnieniem tętniczym i otyłością. Mogą wystąpić także zaburzenia seksualne bądź nawet problemy z płodnością. Długotrwały stres może prowadzić również do bezsenności, uciążliwych bólów głowy, problemów z układem pokarmowym czy też dolegliwości skórnych.

Zaburzenia psychiczne

Pod wpływem przewlekłego stresu cierpi nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychika człowieka. Możliwe jest nawet wystąpienie zespołu stresu pourazowego, który nie zawsze dotyczy jedynie traum będących następstwem nagłych zdarzeń. Taka dolegliwość może pojawić się w przypadku utrzymującego się przez dłuższy czas stresu np. po śmierci bliskiej osoby, rozpoczęciu nowej pracy bądź przeprowadzce do innego miasta.

Do zaburzeń psychicznych związanych z przewlekłym stresem należą również zaburzenia psychiczne, nerwicowe i lękowe. Ponadto, wskutek przepracowania i drażliwości, pogorszeniu może ulec życie rodzinne i towarzyskie, co również ma niemały wpływ na kondycję psychiczną. W momencie przeciążenia może nawet dojść do załamania nerwowego. Z tego powodu, w przypadku długotrwałego stresu warto zwrócić się po pomoc do psychoterapeutów z sieci klinik Psychomedic.

Przedwczesna śmierć

Życie w przewlekłym stresie może znacząco skrócić długość życia człowieka. W dużej mierze przyczynia się do tego pogorszenie się zdrowia fizycznego i psychicznego. Przykładowo wywołana przez długotrwały stres miażdżyca znacząco zwiększa szanse na wystąpienie zawału serca bądź udaru mózgu, które mogą skończyć się śmiercią. Cukrzyca i jej powikłania również prowadzą do przedwczesnego zgonu i to o prawie 10 lat.

Nie bez znaczenia są też zaburzenia psychiczne, które również zmniejszają szanse na dożycie starości. Wbrew pozorom depresja czy też lęki nie niosą ze sobą jedynie ryzyka popełnienia samobójstwa. Pogorszeniu stanu psychicznego w połączeniu z długotrwałym stresem mogą bowiem przyczyniać się do powstawania chorób fizycznych czy też prowadzenia niezdrowego trybu życia. Połączenie tych wszystkich czynników wiąże się często właśnie ze skróceniem życia.