Opublikowany przez: Ela91 2015-04-14 15:59:44
Początki dla każdej mamy są piękne, prawda? Pierwsze spojrzenie, pierwszy dotyk, pierwszy płacz. Wszystko wokół zdaje się być piękniejsze niż do tej pory. Doczekałaś się wreszcie długo wyczekiwanego maluszka i szalejesz ze szczęścia mimo braku sił. W obecnych czasach każda mama ma wybór w kwestii karmienia swojego dziecka. Może zdecydować się na karmienie "sztuczne" lub naturalne. Panuje przekonanie, że naturalne karmienie jest dużo lepsze od karmienia mieszankami. Coraz częściej pojawiają się głosy sprzeciwu w sprawie sztucznego karmienia. Równie często jak głosy sprzeciwu kierowane w stronę matek popierających długie karmienie piersią.
Przyjmuje się, że niemowlę należy odstawić od piersi przed upływem sześciu miesięcy. Jednak okres ten często się przedłuża do roku i dłużej. Nie jest to szkodliwe i szkodzi w żaden sposób ani mamie ani dziecku. Gdzie znajduje się bezpieczna granica? Moment odstawienia od piersi przychodzi naturalnie. Gdy karmienie piersią staje się dla matki męczące, należy je przerwać. Gdy widzimy, zę nasz maluch ma dość, również należy odpuścić. Czas karmienia może przedłużyć się nawet do trzeciego roku życia malucha. Jest to dość kontrowersyjny pułap wiekowy, jednak nie istnieją przeciwwskazania ku temu. W większości przypadków dzieci same czują potrzebę przerwania picia mleka od mamy - stają się niespokojne w trakcie karmienia, odsuwają się, nie chcą ssać. Potwierdza to regułę jak ważna jest obserwaja dziecka i umiejętność odczytywania jego potrzeb.
Wady długiego karmienia piersią:
Zalety długiego karmienia piersią:
Wybór o długości karmienia należy w dużej mierze od samej matki. Każda rozsądna kobieta sama doskonale wie, kiedy nadchodzi odpowiedni moment na przerwanie karmienia piersią. Po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życioa zaleca się częściowe zastępowanie mleka matki gotowymi mieszankami. W celu wprowadzenia tych zmian należy skonsultować się ze swoim pediatrą. Karmienie piersią nie powinno być metodą na ucieczkę w samotność ani sposobem na unikanie codziennych obowiązków. Najważniejsze są zdrowie i komfort psychiczny u obojga - u dziecka i jego mamy. Oboje będą szczęśliwi, gdy decyzje dorosłych będą podejmowanie z empatią i dużą dozą zdrowego rozsądku.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.